PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są pieniądze na przebudowę centrum Koszalina

  • Autor: PAP
  • 17 cze 2013 15:04

10 mln zł od marszałka województwa zachodniopomorskiego otrzyma Koszalin na przebudowę głównego placu w mieście - poinformował w poniedziałek wicemarszałek Andrzej Jakubowski. Pieniądze będą pochodzić z unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

REKLAMA

Znajdujący się w centrum Koszalina Rynek Staromiejski o powierzchni 8 tys. m kw. ma być przebudowany na podstawie projektu poznańskiego architekta Jacka Bułata.

Koszt inwestycji jest szacowany na 16 mln zł. W jej ramach na placu powstanie podświetlana fontanna o pow. 350 m kw., wielofunkcyjny obiekt, w którym ma się znaleźć lokal gastronomiczny, galeria sztuki oraz zadaszona scena.

Odnowiona ma być również elewacja wzniesionego w latach 60. ratusza. Przy placu ma stanąć nowoczesny przystanek autobusowy z punktem usługowym i kioskiem meteorologicznym.

Z placu zniknie natomiast stojący na nim od 1965 r. pomnik "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy". Monument będzie przeniesiony do znajdującego ok. 700 na wschód od ratusza parku koło amfiteatru. Ta część parku również zostanie zrewitalizowana w ramach planowanej inwestycji.

Przenosiny pomnika to najbardziej kontrowersyjny punkt rewitalizacji Rynku Staromiejskiego. Przeciwko zmianie lokalizacji monumentu od lipca ub.r. protestuje SLD.

W ocenie działaczy Sojuszu przeniesienie będzie "wymazaniem z przestrzeni publicznej symbolu świadczącego o odbudowie miasta ze zniszczeń wojennych i rozbudowie Koszalina w okresie PRL" oraz "zniszczeniem znaku koszalińskiej tożsamości".

Popierany przez mającą większość w radzie miasta PO prezydent Koszalina Piotr Jedliński powiedział w poniedziałek na konferencji, że pomnik "będzie odpowiednio wyeksponowany, poświęcony pionierom miasta i pozbawiony podtekstów politycznych".

Przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji, ma być ogłoszony na przełomie czerwca i lipca br. Prace budowlane mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA