PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sondaż: w referendum frekwencja za niska, Gronkiewicz-Waltz zostaje

  • Autor: PAP
  • 14 paź 2013 07:12

Według sondażowych wyników referendum ws.przedterminowego odwołania prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zachowa urząd. TNS Polska tuż przed północą podał, że frekwencja wyniosła 26,8 proc., czyli poniżej wymaganego progu. Oficjalne wyniki poda miejska komisja ds. referendum.

REKLAMA

Według sondażu TNS Polska dla TVN24 i TVP Info za przedterminowym odwołaniem Gronkiewicz-Waltz było 94,7 proc. głosujących w referendum; 5,3 proc. chciało, by pozostała na stanowisku do końca kadencji. Na ostateczny wynik z PKW trzeba jeszcze poczekać; TNS Polska podaje, że możliwy błąd statystyczny szacuje na 2 punkty procentowe.
TVP za TNS Polska podało wyniki sondażu frekwencji z sześciu wybranych dzielnic. Najwyższą odnotowano w Śródmieściu - 35,6 proc., wysoka była również na Bielanach - 28,9 proc. Na Pradze Południe udział w referendum wzięło 24,3 proc. uprawnionych, na Woli - 22,2 proc., na Mokotowie - 22,9 proc. Najmniej osób poszło głosować na Ursynowie 19,4 proc., gdzie burmistrzem jest inicjator referendum Piotr Guział.

TVN24 podał z kolei frekwencję dla poszczególnych grup dzielnic. W dzielnicy Wola i Bemowo frekwencja wyniosła niemal 20 proc.; Żoliborz i Bielany - niemal 31 proc.; Praga Północ, Białołęka i Targówek - niemal 23 proc.; Praga Południe, Rembertów, Wesoła i Wawer - 28 proc.; Mokotów, Ursynów i Wilanów - 20,6 proc.

Z sondażu wynika, że najliczniej udział w referendum wzięli wyborcy PiS. 56,3 proc. głosujących to osoby, które w wyborach w 2011 r. głosowały na PiS, zaś 14,4 proc. to wyborcy PO. Na SLD w ostatnich wyborach głosowało 7 proc. uczestników referendum, 12,5 proc. na inne partie, zaś 10 proc. w 2011 r. w ogóle nie głosowało. 46,5 proc. uczestników referendum to osoby z wyższym wykształceniem, 39,8 proc. miało wykształcenie średnie, 10,3 proc. - zawodowe, zaś 3,4 proc. - podstawowe. Do urn poszło 29,2 proc. mężczyzn uprawnionych do głosowania i 25,6 proc. kobiet.

Sama prezydent Gronkiewicz-Waltz nie wzięła udziału w referendum i nie zamierza wypowiadać się publicznie w tej sprawie przed oficjalnym ogłoszeniem wyniku referendum przez PKW. We wcześniejszym liście do warszawiaków prezydent apelowała, by jeśli w ich opinii w stolicy nie dzieje się nic nadzwyczajnego, nie brali udziału w tym głosowaniu. "Poczekajcie. Za rok są wybory" - napisała.

Inicjator referendum, burmistrz Ursynowa i lider Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej Piotr Guział głosował w Szkole Podstawowej nr 81 na Ursynowie. Po ogłoszeniu wyników sondażu Guział podkreślał, że udało się pokazać, że "działając razem można zmusić gnuśne władze do działania, można zmusić wszelkiej maści partyjnych polityków do zajęcia się problemami zwykłych ludzi".

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA