PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sprzedaż detaliczna będzie dalej rosła

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2014 13:40

Dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotr Rogowiecki o czwartkowych danych GUS, według których sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 3,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 12,5 proc. GUS podał także, iż stopa bezrobocia w marcu wyniosła 13,5 proc. wobec 13,9 proc. w lutym:

REKLAMA

"Wzrost realnych wynagrodzeń przekłada się na ożywienie w obszarze sprzedaży detalicznej, jednak odczyt jest niższy od oczekiwań. Konsumenci są nadal ostrożni. Choć trzeba pamiętać o tym, że dane są zniekształcone przez to, że Wielkanoc rok temu wypadła w marcu, a ponadto w ubiegłym miesiącu odnotowano bardzo wysoką sprzedaż tzw. aut z kratką. W kolejnych miesiącach sprzedaż powinna rosnąć.

Dane dotyczące bezrobocia odzwierciedlają cykl sezonowy. Zmiana stopy bezrobocia z jednej strony jest odzwierciedleniem tego, że na dobre ruszyły już prace w sektorze budowlanym, co potwierdzają zresztą wyniki tej branży. Z drugiej strony wszystkie wskaźniki makroekonomiczne wskazują na stabilne już ożywienie gospodarcze, tym bardziej, że bardzo dobre wyniki odnotowano w kategorii +sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych+, co w naturalny sposób przekłada się na zwiększoną chęć przedsiębiorców do zatrudniania pracowników.

W ślad za poprawą sytuacji na rynku pracy i wzrostem siły nabywczej wynagrodzeń idzie dodatnia dynamika sprzedaży detalicznej. Jednak odczyt w tym obszarze jest umiarkowany. Kłopoty polskich eksporterów związane z kryzysem ukraińskim będą wspierać niską inflację, co może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż detaliczną. Zauważalna jest jednak nadal ostrożność konsumentów w wydawaniu pieniędzy. Należy zwrócić uwagę na to, że rok do roku spadła sprzedaż wyrobów tytoniowych, co ma zapewne związek z kolejną podwyżką stawek akcyzy oraz paliw, pomimo tego, że inflacja w kategorii transport jest niska.

Ewentualne załamanie polskiego eksportu na wschód będzie skutkować zwolnieniami pracowników o profilu, który nie pozwoli im szybko znaleźć nowego zajęcia. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że rynek krajowy, choć w kolejnych miesiącach będzie rósł, nie pozwoli poszkodowanym eksporterom na powetowanie swoich strat na rynku krajowym".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA