PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stawiamy na start-upy. Minister Kwieciński o kierunkach rozwoju dla Polski

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2018 14:29

Stawiamy na start-upy. Minister Kwieciński o kierunkach rozwoju dla Polski Jerzy Kwieciński, fot. PTWP

Start-upy, technologia 5G, korzystanie z potencjału innowacyjności sektora obronnego - takie kierunki rozwoju dla Polski wskazał minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

REKLAMA

"Stawiamy na młodych, stawiamy na start-upy, mówimy, że chcielibyśmy, żeby Polska za 10 lat na świecie była postrzegana jako kraj start-upów" - mówił Kwieciński podczas sympozjum "Niepodległość cyfrowa. Polska myśl technologiczna, czyli od pomysłu do sukcesu" w Toruniu.

Zwrócił m.in. uwagę na to, że połowa start-upów "ucieka z Europy" i jest kupowana przez inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone czy Izrael. "Izrael +wyłapuje+ więcej start-upów z europejskiego rynku niż kilkukrotnie większa Francja. To pokazuje, że mały kraj - w oparciu o bardzo silną ingerencję, o silne wsparcie ze strony państwa - jest w stanie zbudować silną politykę innowacyjną. My chcemy taką politykę zbudować" - podkreślał minister.

Szef MIiR oceniał też, że zadaniem Polski "jest ukierunkowanie inwestycji, żeby one były najlepiej wykorzystane dla polskiej gospodarki". "Widzimy tylu młodych ludzi, tyle firm. To właśnie dzięki tym firmom, będziemy budowali Polską gospodarkę, będziemy budowali dobrobyt, a dzięki temu będziemy mogli sfinansować wielkie programy społeczne. Te korzyści, które płyną z rozwoju, mają trafiać do całego naszego kraju" - stwierdził. Jak dodał, celem rządu jest też ściąganie do kraju Polaków, którzy osiągają sukces za granicą.

Kwieciński wskazywał również na przemysł obronny. Jak mówił, największe ośrodki innowacyjne rozwijały się w branży obronnej. Technologie takie jak internet czy telefonia komórkowa przygotowywane były pod kątem obronności. "Zapomnieliśmy o naszym przemyśle obronnym w ostatnich latach. Zamiast wykorzystywać i rozbudowywać jego potencjał, korzystaliśmy głównie z technologii zagranicznych. Trzeba szczerze powiedzieć: pozycja polskiego przemysłu obronnego przed transformacją była silniejsza niż w tej chwili. I to musimy odbudować" - oświadczył.

Zdaniem Kwiecińskiego olbrzymie znaczenie dla przemysłu będzie też miała technologia 5G - następna generacja mobilnych technologii telekomunikacyjnych, która umożliwi znaczne przyspieszenie transferu danych i skróci opóźnienia w ich przekazywaniu.

"Technologia 5G staje się w tej chwili tą technologią, na którą stawiają największe potęgi. I trzeba wyraźnie powiedzieć, że Europa tutaj odstaje" - oceniał Kwieciński. Jego zdaniem największym odbiorcą technologii 5G będzie przemysł. "Jeżeli mówimy o automatyzacji, o robotyzacji, również o ich wykorzystaniu w obronności, to właśnie dzięki tej technologii" - podkreślił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA