PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stowarzyszenie Ukrainy z UE jeszcze za polskiej prezydencji

  • Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
  • 09 wrz 2011 13:58

Liczymy, że w trakcie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będziemy w stanie sfinalizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Ukrainą. Byłby to bardzo mocny akcent dla rozszerzenia i zdynamizowania współpracy w naszym regionie - powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak

REKLAMA

Wicepremier wypowiedział się powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Według niego warto zwrócić uwagę na potencjał krajów, które są stowarzyszone w ramach Partnerstwa Wschodniego. - Jeśli spojrzymy na ludność, to zauważymy, że w naszym regionie mieszka więcej mieszkańców niż w Federacji Rosyjskiej. PKB naszych krajów również jest większe niż Rosji. Ten fakt jest często niezauważany a tymczasem widać, że między Rosją a Niemcami mamy region, który przy dobrej współpracy może być ważnym elementem takiego trójkąta, który buduje równowagę i tworzy perspektywę do dynamicznego rozwoju Europy - podkreślił Waldemar Pawlak.

Optymizm polskiego wicepremiera podziela także Andrij Klujew, wicepremier i minister rozwoju przemysłu i handlu Ukrainy. - Dla Ukrainy sprawa Partnerstwa Wschodniego jest bardzo aktualna i uważam, że ta inicjatywa jest bardzo dobrym narzędziem dla krajów, które idą drogą europejskiej integracji. My również zmierzamy w tym kierunku i prowadzimy aktywne rozmowy z UE na temat porozumienia o stowarzyszeniu, o stworzeniu strefy wolego handlu. Jesteśmy rzeczywiście na bardzo aktywnym etapie negocjacji i mamy nadzieję, że niezbędne dokumenty będziemy w stanie podpisać w tym roku w trakcie szczytu Ukraina - Unia Europejska, który odbędzie się w grudniu - powiedział ukraiński wicepremier.

- Wiem, że jest jeszcze szereg kwestii do wynegocjowania zarówno na szczeblu ekspertów, jak i na wyższym poziomie, ale myślę, że we wszystkim zachodzi postęp i widzę dla tego procesu dobre perspektywy - dodał.

- Bardzo dobrze, że w trakcie polskiej prezydencji kwestia Partnerstwa Wschodniego nabiera coraz większego znaczenia. Bardzo dobrze wróży to przyszłości tej inicjatywy - powiedział Valeriu Lazar, wicepremier i minister gospodarki Mołdowy.

Jego zdaniem bardzo ważne jest, aby inicjatywa ta znalazła swoją kontynuację i nie straciła dynamiki wzrostu. - Dla krajów, które podjęły strategiczną decyzję o zmierzaniu w kierunku integracji europejskiej było to bardzo dobre rozwiązanie - dodał. Podkreślił, że rząd Mołdowy również taką decyzję podjął. - Od około dwóch lat jest dla nas oczywiste, że nie ma dla naszego kraju alternatywy wobec integracji z Unią Europejską. Uruchomiliśmy głęboki program zmian strukturalnych aby temu celowi sprostać. Stąd też bardzo ważne jest dla nas poparcie wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym naszych przyjaciół z Polski.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA