PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stowarzyszenie Ukrainy z UE jeszcze za polskiej prezydencji

  • Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
  • 09 wrz 2011 13:58

Liczymy, że w trakcie polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będziemy w stanie sfinalizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Ukrainą. Byłby to bardzo mocny akcent dla rozszerzenia i zdynamizowania współpracy w naszym regionie - powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak

REKLAMA

Wicepremier wypowiedział się powiedział podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Według niego warto zwrócić uwagę na potencjał krajów, które są stowarzyszone w ramach Partnerstwa Wschodniego. - Jeśli spojrzymy na ludność, to zauważymy, że w naszym regionie mieszka więcej mieszkańców niż w Federacji Rosyjskiej. PKB naszych krajów również jest większe niż Rosji. Ten fakt jest często niezauważany a tymczasem widać, że między Rosją a Niemcami mamy region, który przy dobrej współpracy może być ważnym elementem takiego trójkąta, który buduje równowagę i tworzy perspektywę do dynamicznego rozwoju Europy - podkreślił Waldemar Pawlak.

Optymizm polskiego wicepremiera podziela także Andrij Klujew, wicepremier i minister rozwoju przemysłu i handlu Ukrainy. - Dla Ukrainy sprawa Partnerstwa Wschodniego jest bardzo aktualna i uważam, że ta inicjatywa jest bardzo dobrym narzędziem dla krajów, które idą drogą europejskiej integracji. My również zmierzamy w tym kierunku i prowadzimy aktywne rozmowy z UE na temat porozumienia o stowarzyszeniu, o stworzeniu strefy wolego handlu. Jesteśmy rzeczywiście na bardzo aktywnym etapie negocjacji i mamy nadzieję, że niezbędne dokumenty będziemy w stanie podpisać w tym roku w trakcie szczytu Ukraina - Unia Europejska, który odbędzie się w grudniu - powiedział ukraiński wicepremier.

- Wiem, że jest jeszcze szereg kwestii do wynegocjowania zarówno na szczeblu ekspertów, jak i na wyższym poziomie, ale myślę, że we wszystkim zachodzi postęp i widzę dla tego procesu dobre perspektywy - dodał.

- Bardzo dobrze, że w trakcie polskiej prezydencji kwestia Partnerstwa Wschodniego nabiera coraz większego znaczenia. Bardzo dobrze wróży to przyszłości tej inicjatywy - powiedział Valeriu Lazar, wicepremier i minister gospodarki Mołdowy.

Jego zdaniem bardzo ważne jest, aby inicjatywa ta znalazła swoją kontynuację i nie straciła dynamiki wzrostu. - Dla krajów, które podjęły strategiczną decyzję o zmierzaniu w kierunku integracji europejskiej było to bardzo dobre rozwiązanie - dodał. Podkreślił, że rząd Mołdowy również taką decyzję podjął. - Od około dwóch lat jest dla nas oczywiste, że nie ma dla naszego kraju alternatywy wobec integracji z Unią Europejską. Uruchomiliśmy głęboki program zmian strukturalnych aby temu celowi sprostać. Stąd też bardzo ważne jest dla nas poparcie wszystkich krajów Unii Europejskiej, w tym naszych przyjaciół z Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA