PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Strefa płatnego parkowania w Krakowie będzie większa

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2014 08:16

Strefa płatnego parkowania w Krakowie będzie poszerzona dopiero od 1 marca, a nie od 1 lutego - zdecydowali w środę radni. Obejmie ona m.in. Grzegórzki, Stare Podgórze, część Zwierzyńca, Krowodrzy oraz osiedle Oficerskie.

REKLAMA

"Byliśmy przygotowani na wprowadzenie poszerzonej strefy od 1 lutego, ale tylko w ostatnim miesiącu liczba zameldowanych na tym terenie mieszkańców wzrosła o 11 tys., z 24,5 tys. do 35 tys." - mówił dziennikarzom dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Jerzy Marcinko.
Urzędnicy przypuszczają, że ludzie meldują się lub przemeldowują po to, żeby dostać przysługujący mieszkańcom strefy abonament za 10 zł miesięcznie. "Nie bylibyśmy w stanie w ciągu zaledwie kilku dni wydać tylu abonamentów i stąd zmiana terminu" - wyjaśnił Marcinko.

Radni nie tylko przesunęli termin rozszerzenia strefy. Zlikwidowali także ograniczenie, że mieszkańcy strefy mogą parkować tylko na czterech ulicach w pobliżu własnego domu.

Do tej pory mieszkający w strefie płacili za abonament postojowy dla pierwszego i drugiego samochodu w rodzinie 10 zł, za trzeci samochód 100 zł, a za czwarty i kolejne 250 zł miesięcznie. Teraz stawka za każdy samochód będzie wynosiła 10 zł - to konsekwencja wyroków Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd uznał, że wcześniejsza regulacja naruszała konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Na terenie, o który od 1 marca poszerzona będzie strefa parkowania, jest ok. 12 tys. miejsc parkingowych. Wnioski o abonament złożyło 5 tys. osób, 3 tys. z nich abonamenty już dostało. Według przedstawicieli ZIKiT, jeśli o abonament wystąpią także wszyscy z 11 tys. nowo zameldowanych, o miejsca parkingowe będzie ciężko, a idea strefy traci swój sens.

W rozszerzonej strefie ustawionych ma być 471 nowych parkomatów. Jak poinformował Marcinko do 3 lutego zamontowanych zostanie 200 tych maszyn, do 15 lutego w sumie 280, a do początku marca wszystkie.

Ci mieszkańcy, którzy już kupili abonamenty mogą albo zgłosić się po zwrot pieniędzy albo ważność abonamentu będzie przedłużona o ilość niewykorzystanych dni. Szczegółowe informacje oraz plan z ulicami, które będą objęte strefą, znajdują się na stronie internetowej ZIKiT.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA