PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Świąteczne zakupy 2013 pod lupą badań Deloitte

 • Autor: propertynews.pl
 • 05 gru 2013 11:13

Aż 71 proc. Polaków kupno prezentów świątecznych pozostawia na grudzień. Najszybciej w Europie zakupy bożonarodzeniowe rozpoczynają Niemcy i Czesi, najpóźniej Rosjanie, Ukraińcy i Grecy - wynika z badań „Zakupy Świąteczne 2013" przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte. Z kolei, co czwarty Polak przyznaje, że świąteczne zakupy kosztują go sporo stresu - to wynik badania sieci perfumerii Douglas.

REKLAMA

Choć w sklepach okres świąteczny zaczyna się w Polsce już po 1. listopada, prawie połowa Polaków (48 proc.) rusza po prezenty w pierwszej połowie grudnia, a 23 proc. zostawia je na okres pomiędzy 16. a 24. grudnia. Tylko 4 proc. przyznaje, że kupiło upominki jeszcze przed listopadem. W odkładaniu zakupów na ostatnia chwilę dominują mężczyźni. - Zadeklarowało tak 30 proc. badanych, prawie dwa razy większy odsetek niż wśród pań - wyjaśnia Magdalena Jończak, dyrektor w Dziale Konsultingu Deloitte. Widoczne różnice występują także w różnych grupach wiekowych. Ludzie w starszym i średnim wieku chętniej kupują już w listopadzie (odpowiednio 31 i 26 proc.), natomiast osoby pomiędzy 18. a 24. rokiem życia (16 proc.). Prawie jedna trzecia przedstawicieli tej grupy wiekowej zaplanowała świąteczne zakupy na ostatnie dni przed Wigilią.

Europejskie trendy

Najwcześniej, bo przed 30. listopada w sklepach po świąteczne upominki zjawiają się Niemcy (blisko 60 proc.) i Czesi (ok. 55 proc.). Podobnie wypadają także Holendrzy, Szwajcarzy, Irlandczycy i Francuzi. Na drugą połowę grudnia decyzję o prezentach odkładają za to Rosjanie, Ukraińcy oraz Grecy. W przypadku dwóch pierwszych nacji wpływ na to ma zwyczaj obdarowywania prezentami z okazji Nowego Roku. Poza tym świąteczne wyprzedaże zaczynają się w Rosji i na Ukrainie właśnie w okolicy 15. grudnia. Na późniejsze zakupy Greków największy wpływ ma zapewne kryzys gospodarczy, który powoduje, że odkładają oni wydatki na możliwie najbardziej odległy termin.

W badaniu firmy doradczej Deloitte, od trzech lat coraz bardziej widoczna jest tendencja, rosnącej liczby osób, zarówno w Polsce, jak i innych krajach Europy, robiacych świąteczne zakupy w listopadzie, maleje zaś grupa kupująca prezenty w ostatnim tygodniu przed świętami.

Jak wynika z badania MillwardBrown dla Douglas, największej w Polsce sieci perfumerii, w tym roku pod choinką znajdziemy przede wszystkim kosmetyki (44 proc. wskazań, głównie kobiety i osoby zamieszkujące miasta powyżej 500 tys.) oraz perfumy (37 proc. Respondentów). W dalszej kolejności zdecydujemy się na: książki/e-booki, płyty z muzyką (40 proc.

 • 1
 • 2
 • idblock 2013-12-05 14:43:52
  Wszystkim życzymy udanych zakupów i wyjątkowych pomysłów na prezenty, które ucieszą bliskich. Pamiętajcie podczas zakupowego szaleństwa także o bezpieczeństwie swoich pieniędzy i kart.

  ----
  IDBlock

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA