PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Szczecin: Manifestacja przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce

  • Autor: PAP
  • 10 mar 2012 19:49

Około sto osób z Polski i Niemiec manifestowało w sobotę przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie swój sprzeciw wobec planów lokalizacji elektrowni atomowej w Polsce. Manifestacja przebiegła spokojnie.

REKLAMA

Przewodnicząca szczecińskiego koła Zielonych 2004 Ewa Koś powiedziała, że polski rząd mówiąc o taniej i bezpiecznej energii atomowej mówi nieprawdę. Jej zdaniem, energia atomowa nie jest tania i bezpieczna, w ocenach nie wzięto pod uwagę kosztów utylizacji paliwa atomowego i neutralizacji negatywnych skutków możliwych awarii.

"Nie chcemy żeby decyzje o budowie elektrowni atomowej podejmowano za nas za biurkami i w kancelariach wielkich koncernów energetycznych, które chcą zarobić" -dodała Koś.

Wśród manifestantów była również kilkudziesięcioosobowa grupa ekologów z Niemiec, którzy zwrócili uwagę, że energia atomowa to nie tylko problem Polski, ale całej Europy. Rzecznik prasowy Zielonych do spraw energii w Landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Johann-Georg Jaeger powiedział, nie są oni zadowoleni z planów budowy elektrowni atomowej w Polsce. "Musimy wspólnie rozwiązywać problemy, które nas dotyczą. Wspólnie damy radę przeciwstawić się energii atomowej" - podkreślił.

Jedna z aktywistek, żeby pokazać jakie mogą być skutki napromieniowania, rozebrała się pokazując trzy piersi. Była też inscenizacja alarmu skażeniowego.

Demonstranci trzymali transparenty, na których można było przeczytać: "Bałtyk dla polskich rodzin. Nie dla atomu", "Stop budowie kombinatów śmierci" czy "Czarnobyl, Fukushima, Gąski-elektrownie atomowe nie są bezpieczne".

W przyklejonym do drzwi urzędu i adresowanym do wojewody zachodniopomorskiego "dekalogu antyatomowym" napisano m.in., że "ludzie mają prawo, żyć w bezpiecznym otoczeniu i mają prawo wyrażać swoje zdanie w publicznym referendum". W liście zaapelowano również o wspieranie energooszczędności, "zielonych miejsc pracy", odnawialnych źródeł energii oraz rozwój energetyki rozproszonej.

Manifestanci zarzucili wojewodzie zachodniopomorskiemu, że nie czekając na wynik referendum w gminie Mielno wydał decyzję zezwalającą PGE na rozpoczęcie badań geologicznych w Gąskach.

Wojewoda zgodę na przeprowadzenie badań wydał 8 lutego br. Badania są potrzebne do sporządzenia raportu lokalizacyjnego elektrowni i mają dotyczyć m.in. warunków sejsmicznych, tektonicznych, geologiczno-inżynierskich, hydrogeologicznych, hydrologicznych i meteorologicznych potencjalnej lokalizacji elektrowni jądrowej w Gąskach. Ich najbardziej widocznym efektem ma być ok. 30 odwiertów o średnicy 30 i głębokości od 40 do 125 m.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA