PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tusk: chcemy, by w kilka dni prace na A2 ruszyły z impetem

  • Autor: PAP
  • 07 cze 2011 19:01

Chcemy, by w ciągu najbliższych kilku dni prace na A2 ruszyły z pełnym impetem - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że nie oczekuje dymisji szefa resortu infrastruktury, tylko rozwiązania problemu.

REKLAMA

"Nie znam takiej sytuacji - nie tylko w Polsce, ale także za granicą - by tam gdzie buduje się samych autostrad ponad tysiąc kilometrów (...), żeby na każdym odcinku wszystko grało. Nie jest to tłumaczenie, tylko chciałbym, żeby Polacy nie byli przesadnie pesymistami, jeśli chodzi o to, z czym zdążymy na Euro 2012" - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier powiedział, że bardzo wnikliwie bada sprawy związane z budową przez chińskie konsorcjum Covec dwóch odcinków autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Dodał, że analizę tego przypadku zlecił także szefowi Rady Gospodarczej Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu. Bielecki ma przygotować analizę dotyczącą szybkiego nadrobienia zaległości przy budowie autostrady, tak by droga mogła być gotowa przed Euro 2012.


Kłopoty na chińskiej części budowy A2 zaczęły się od skarg podwykonawców, że generalny wykonawca inwestycji zalega z zapłatą za wykonane prace i wypożyczenie sprzętu. Zaległości płatnicze Chińczyków podwykonawcy szacują na kilkadziesiąt milionów złotych. Chińczycy mają do czwartku przekazać stronie polskiej harmonogramy finansowania budowy. W piątek konsorcjum poinformowało, że jest gotowe odstąpić od kontraktu, ale jednocześnie poprosiło o dalsze rozmowy.

Tusk zauważył, że Chińczycy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne. "Podważanie wiarygodności finansowej firmy Covec i przede wszystkim spółki matki (CREC - China Railway Engineering Corporation - PAP) jest rzeczą niepoważną" - podkreślił Tusk. Nie wykluczył jednak, że "chiński wykonawca przesadził z optymizmem". Jego zdaniem jedną z przyczyn niepowodzeń Chińczyków na budowie A2 może być też to, że nie docenili oni konkurencji na polskim rynku, tego, że jest "bezwzględniejsza niż mogli przypuszczać".

Tusk mówił, że rozmowy ze stroną chińską trwają i będą trwały także w nocy z wtorku na środę. "Myślę, że jutro będziemy gotowi z wiarygodnym komunikatem, jak nadrobić te opóźnienia (przy budowie A2 - PAP)" - powiedział szef rządu. Dodał, że rozmowy mają wyjaśnić, czy jest jeszcze możliwość kontynuowania inwestycji przez Chińczyków. "Zrobimy wszystko (...), by znaleźć pozytywne rozwiązanie" - powiedział szef rządu. Jak podkreślił, rząd chce, by prace na budowie ruszyły w ciągu kilku dni. Zaznaczył jednak, że rząd nie będzie ulegał szantażom i nie pozwoli, by wykonawca postawił znacznie wyższe niż do tej pory wymagania finansowe.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA