PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tusk: Polska będzie wywiązywać się z obowiązków wobec obywateli

  • Autor: PAP
  • 19 sie 2011 14:30

Premier Donald Tusk przedstawił posłom informację o działaniach w obliczu kryzysu. Będziemy dalej tak postępować, by państwo jako opiekun tych, którzy są najczęściej w potrzebie, było stabilne - obiecał. Prezesowi PiS zarzucił, że po dwóch latach rządów "uciekł", a teraz "pcha" się do władzy.

REKLAMA

Szef rządu krytycznie ocenił też wynik wtorkowego spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Niemcy i Francja opowiedziały się wówczas za utworzeniem "faktycznego rządu gospodarczego" w strefie euro.

Premier poinformował, że Polska jest nieusatysfakcjonowana rezultatami tego spotkania. Jak bowiem ocenił, nie doprowadziło ono do wzmocnienia zarządzania strefą euro. Zapewnił zarazem: "Nie obawiamy się tego, że efektem spotkań polityków ze strefy euro będzie wzmocnienie zarządzania gospodarczego strefy euro, bo strefa euro tego bezwzględnie potrzebuje". Tusk poinformował też, że 30 sierpnia spotka się z przewodniczącym Rady UE Hermanem Van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej Jose Barrosso, które będzie poświęcone m.in. utworzeniu przepisów, które wzmocnią zarządzanie gospodarcze w strefie euro.

Podczas swego wystąpienia szef rządu uznał, że pierwszym zadaniem odpowiedzialnego rządu jest "pilnowanie budżetu państwa tak, by państwo mogło się wywiązywać z elementarnych obowiązków wobec obywateli, a równocześnie podejmowanie takich działań, które z koniecznych cięć nie zrobią zbyt bolesnych cięć dla najbiedniejszych".

Zadeklarował też: "Będziemy dalej tak postępować, aby Polska jako państwo, jako opiekun tych, którzy są najczęściej w potrzebie, była stabilna. To znaczy, abyśmy tak, jak do tej pory mogli wywiązywać się z podstawowych obowiązków państwa wobec obywateli".

Jak zaznaczył, chodzi o wypłaty waloryzowanych rent i emerytur. Przypomniał jednocześnie, że w wielu innych krajach nie tylko nie waloryzuje się tych świadczeń, ale obcina się je nawet o 30 proc. "Równocześnie będziemy dalej tak postępować, i tak robiliśmy od 2008 r., kiedy pierwsze sygnały kryzysu zaczęły docierać do Europy i do Polski, (...) aby wydatki nie przekraczały granicy zdrowego rozsądku, aby Polska nadal była oceniana, jako miejsce bardzo stabilne i odpowiedzialne" - zapewnił.

Zdaniem premiera zadaniem każdego odpowiedzialnego rządu i każdej odpowiedzialnej formacji politycznej jest "strzec swoją ojczyznę przed groźbą chaosu, przed groźbą nerwowych odruchów, fali emocji (...) bo one mają bardzo poważny wpływ na globalną i lokalną gospodarkę". Według niego, głównym problemem w krajach ogarniętych kryzysem są nerwowe reakcje inwestorów, przedsiębiorców, zanikające zaufanie obywateli do instytucji finansowych, w tym do banków.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA