PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tusk sceptyczny w sprawie euroobligacji

  • Autor: PAP
  • 24 maj 2012 08:17

W sprawie euroobligacji nie należy spodziewać porozumienia ani dziś, ani w najbliższym czasie - ocenił po szczycie UE premier Donald Tusk. Podkreślił, że Polska nie jest ani za ani przeciw euroobligacjom - zależy jej natomiast na rozwiązaniu kryzysu euro.

REKLAMA

Tusk w kuluarach środowego spotkania w Brukseli rozmawiał też z przywódcami o Ukrainie i mistrzostwach Euro 2012 i - jak poinformował - kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała, że bojkot mistrzostw był nieporozumieniem. Prezydent Francji Francois Hollande pytany, czy wybiera się na Ukrainę, mówił jednak, że to, co dzieje się na Ukrainie, "jest problemem".

Tusk ocenił, że środowe spotkanie przywódców UE służyło rozpoznaniu opinii "głównych aktorów strefy euro" przed czerwcowym szczytem, a te różnią się zwłaszcza w sprawie euroobligacji.

"Są rzecznicy tego, żeby takie euroobligacje powstały; jest cała grupa państw jednoznacznie sceptycznych wobec tego projektu, a więc nie należy się spodziewać w tej najbardziej interesującej przed tym spotkaniem sprawie jakiegoś rozstrzygnięcia zarówno dziś, jak i w pespektywie najbliższych tygodni" - ocenił.

Dodał, że Polska "nie jest ani za, ani przeciw euroobligacjom" - zależy jej natomiast na rozwiązaniu kryzysu strefy euro.

Nieformalny szczyt w formie kolacji, choć oficjalnie dotyczył polityki wsparcia wzrostu, został zdominowany przez kryzys strefy euro. Prezydent Hollande namawiał do projektu emisji przez strefę euro wspólnych papierów dłużnych - euroobligacji, które zdaniem ich zwolenników są jedynym szybkim wyjściem z kryzysu w strefie euro. Na to jednak nie zgadzają się niektóre kraje z Niemcami na czele, które cieszą się obecnie najwyższą oceną wiarygodności kredytowej i w związku z tym ponoszą najniższe koszty obsługi swego długu.

Tusk zaznaczył, że w sprawie Grecji na szczycie wszyscy mieli poczucie "może nie grozy, ale diabelnie ciężkiego wyzwania w sprawie Grecji". "Szczególnie ciepłe uczucia i współczucie budził nowy, tymczasowy premier Grecji (do wyborów - PAP). Nad dzisiejszym spotkaniem wisi ponury znak zapytania, ponieważ ciągle brakuje kilku tych stricte politycznych odpowiedzi" - powiedział.

Poinformował, że ogólną, ale "bezdyskusyjną" konkluzją środowego spotkania jest, że "nie można poświęcić dyscypliny (finansowej) modelu niemieckiego na rzecz wzrostu, ale też nie można poświęcić wzrostu na rzecz tej dyscypliny". "Trzeba szukać rozwiązań, które umożliwią finansowanie wzrostu, ale nie poprzez zadłużanie się" - dodał. Ocenił, że z tej perspektywy m.in. polski głos, żeby nie marnować narzędzia inwestycyjnego, jakim jest budżet UE, "zyskuje coraz więcej akceptacji".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA