PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tusk: Wzrost gospodarczy uchronił wiele polskich rodzin od dramatu bezrobocia

  • Autor: PAP
  • 31 maj 2011 14:58

Wzrost gospodarczy w Polsce to nie jest tylko satysfakcja GUS czy rządu - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Podkreślił, że uchroniło to wiele polskich rodzin od dramatu bezrobocia, choć ono ciągle w Polsce jest i tak za wysokie.

REKLAMA

Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, Produkt Krajowy Brutto wzrósł w pierwszym kwartale 2011 roku o 4,4 proc., wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 4,4 proc. i po wzroście w czwartym kwartale 2010 roku o 4,5 proc.

"Wzrost gospodarczy przyniósł także taki efekt, o którym się mało mówi. W większości państw Unii Europejskiej w latach 2008 - 2010 więcej miejsc pracy niknęło, niż powstawało nowych. Jeśli mówimy o wzroście miejsc pracy, to Polska jest państwem w Unii Europejskiej, gdzie ta różnica między powstaniem nowych miejsc pracy a upadkiem niektórych starych jest radykalnie najlepsza" - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej.

Dodał, że "blisko połowa nowych miejsc pracy, 47 proc. z całej Unii Europejskiej, powstała w Polsce". Na drugim miejscu - jak mówił - są Niemcy. "Tylko w sześciu państwach udało się uzyskać saldo dodatnie - powstawało więcej nowych miejsc pracy niż znikało starych" - powiedział.

Jak wyjaśnił, "statystyki mówiące o wzroście gospodarczym to nie jest tylko satysfakcja Głównego Urzędu Statystycznego czy rządu". "To też uchroniło bardzo wiele polskich rodzin od dramatu bezrobocia, choć ono ciągle w Polsce jest i tak za wysokie" - podkreślił.

Premier podkreślił, że bezrobocie w Polsce maleje. Zaznaczył jednak, że rząd chciałby, żeby ono nie było dwucyfrowe według naszej klasyfikacji.

Według GUS, stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,6 proc. wobec 13,1 proc. w marcu.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA