PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Uchwała ws. ograniczenia nocnego handlu alkoholem w Wałbrzychu ma być zawieszona

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2012 16:28

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwróci się do radnych, by wejście w życie uchwały w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście zostało przesunięte o pół roku. To wynik rozmów władz miasta z przedsiębiorcami.

REKLAMA

Budząca sprzeciw części mieszkańców uchwała została przegłosowana przez Radę Miejską Wałbrzycha 29 listopada. Według uchwały, która ma wejść w życie w przyszłym roku, sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe w tym mieście mogą być otwarte w godzinach 6-23. W weekendy lokale prowadzące działalność rozrywkową, w których odbywają się zabawy czy koncerty, mają być zamykane najpóźniej o godz. 3 rano, w inne dni - najpóźniej o godz. 24. Ograniczenia nie dotyczą imprez zamkniętych, np. wesel, studniówek, zabaw sylwestrowych, uroczystości rodzinnych oraz innych imprez okolicznościowych. Regulacje nie dotyczą też aptek, stacji benzynowych, hoteli i pensjonatów.

Projekt uchwały powstał w związku z tym, że od kilku lat mieszkańcy zwracali uwagę na częste przypadki zakłócania porządku publicznego w nocy.

Jak powiedział w środę PAP przedstawiciel Urzędu Miasta Wałbrzycha Krzysztof Fila, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przedsiębiorcy, straż miejska oraz przedstawiciele miasta zobowiązali się do podjęcia działań, które mają poprawić bezpieczeństwo w okolicach otwartych w nocy lokali usługowych.

"Przedsiębiorcy zobowiązali się do założenia monitoringu w swoich lokalach oraz informowania służb o zakłócaniu porządku w ich okolicach. Prezydent zaś obiecał zwiększenie pieniędzy na patrole straży miejskiej" - powiedział Fila.

Na najbliższej sesji rady miasta prezydent Wałbrzych zwróci się do radnych o zawieszenia wejścia w życie uchwały ograniczającej handel w nocy na okres sześciu miesięcy. "To będzie czas, w którym zobaczmy czy podjęte kroki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w okolicach nocnych lokali" - powiedział Fila.

W zeszłym tygodniu część mieszkańców Wałbrzycha złożyła do Trybunału Konstytucyjnego skargę na uchwałę rady miasta w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście. Zdaniem wnioskodawców uchwała łamie prawa obywatelskie.

W ocenie przedstawiciela części mieszkańców Wałbrzycha Mateusza Rambachera wejście w życie uchwały spowoduje zamarcie życia nocnego w Wałbrzychu. "Uderza ona również w przedsiębiorców powodując, że pracę może stracić około 100 osób" - zauważył. Jak dodał, uchwała łamie prawa obywatelskie oraz ogranicza wolność gospodarczą. Jego zdaniem pod protestem w sprawie nowych regulacji podpisało się kilka tysięcy osób.

W środę Rambacher powiedział PAP, że porozumienie z władzami miasta zostanie podpisane, co nie oznacza, że "problem znikł". "Nie chcemy w ogóle tej uchwały, a obecne rozwiązanie spycha odpowiedzialność za porządek w mieście w nocy z policji i straży miejskiej na przedsiębiorców. Liczymy, że miasto całkowicie wycofa się z tej uchwały" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA