PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Radomiu chcą zakazu handlu w niedziele

 • Autor: PAP
 • 27 mar 2014 17:17

Ponad 48 proc. mieszkańców Radomia, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych, jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu handlu w niedziele, a 41 proc. liczy, że sklepy w te dni będą otwarte. Ok. 2,6 proc. popiera ograniczenie godzin pracy sklepów.

REKLAMA

W czwartek magistrat podał wyniki konsultacji, które trwały od 2 stycznia do 28 lutego. Władze Radomia chciały za pośrednictwem ankiet poznać opinie mieszkańców na temat ograniczenia godzin pracy placówek handlu detalicznego w niedziele. W konsultacjach wzięło udział blisko 9 tys. osób. Za całkowitym zakazem handlu w niedziele opowiedziało się 4298 osób, a 3576 sprzeciwiło się ograniczeniu handlu. 233 osoby oddały głos za skróceniem godzin handlu w niedziele.

W konsultacjach mogli wziąć udział wszyscy pełnoletni mieszkańcy Radomia oraz ci, którzy ukończyli 16. rok życia i posiadali pisemną zgodę rodziców lub opiekunów. Wypełniając specjalnie przygotowane przez miasto ankiety, mieszkańcy mogli się opowiedzieć za ograniczeniem niedzielnego handlu lub jego całkowitym zakazem. Mieli też możliwość przedstawienia własnych propozycji. Kilka osób zaproponowało np. otwarcie w niedziele jedynie małych sklepów osiedlowych.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim, wyniki konsultacji nie są w żaden sposób wiążące dla władz miasta. Dodała, że sprawą handlu w niedziele zajmą się radni.

Z inicjatywą ograniczenia handlu w niedziele do godz. 12 wystąpiła do rady miejskiej część radomskiego środowiska kupieckiego. Ich przedstawiciele przekonywali, że pracownicy placówek handlowych powinni móc spędzać niedziele nie w pracy, ale z rodzinami. Pomysł spotkał się z różnymi reakcjami. Część środowiska kupieckiego, m.in. przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, przekonywali, że ograniczenia czasu pracy sklepów w niedziele mogłaby doprowadzić do spadku ich rentowności, a w efekcie - likwidacji 1000 miejsc pracy.

Przeciw ograniczeniom wypowiedziała się także m.in. Inicjatywa Radomskich Przedsiębiorców. Aby zachęcić klientów do głosowania w konsultacjach społecznych, przedsiębiorcy przygotowali specjalne stanowiska w popularnej galerii handlowej. Mieszkańcy mogli tam skorzystać z udostępnionych laptopów, by wypełnić ankietę i przez internet oddać głos. Konsultacje zmobilizowały także przeciwników niedzielnego handlu. W niektórych parafiach w Radomiu wiernym udostępniane były komputery z dostępem do internetu, by mogli oddać swój głos w konsultacjach.

 • 1
 • 2
 • cyrulik 2014-04-06 13:43:09
  Bez generalizacji, ale... w Radomiu byłem raz odebrać syna ze szpitala. Dostał w głowę w centrum miasta w samo południe, cel rabunkowy. Po za tym to bogobojne posłuszne katolickie miasto. Dlatego jest takie jakie jest, biedne i bez perspektyw. Wszystko co katolickie musi być takie. Dlatego ten kraj jaki jest każdy widzi, katolicki, biedny z perspektywą zbawienia pod warunkiem oddania prezydentury dla Chrystusa Króla a prawo stanowienia prawa Watykanowi.
 • Miki 2014-04-06 11:34:50
  To kolejna decyzja odstraszająca potencjalnych inwestorów od tego "specyficznego" miasta .Zastanawiające jest jedno - ze to sami narzekający na stagnację mieszkańcy pogrążają to miasto. Jacy mieszkańcy takie ich miasto.
 • Radomianka Renia 2014-03-28 15:35:36
  Jestem za całkowitym zamknięciem handlu w niedzielę.Dzisiaj kiedy w każdym domu jest lodówka ,zamrażarka i samochód to drobiazg.Kraje zachodnie z wyższym stopniem cywilizacji dawno to zrobiły np. Niemcy,Holandia.Natomiast szeroko otwarte powinny być centra kultury,kina, teatry,wystawy i restauracje. Handlowcy też ludzie i powinni korzystać z czasu wolnego, rozrywki, odpoczynku. Czemu w waszych wpisach tyle jadu i nienawiści?zwłaszcza do kleru ?Każde wyznanie ma swoich kapłanów i mam dla nich uznanie. Pozdrawiam ! Radomianka

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA