PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Sopocie będą wypożyczalnie rowerów miejskich

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2013 18:02

Od września w Sopocie ma wystartować system wypożyczalni rowerów miejskich pod nazwą Rower Trójmiejski. Początkowo siedem stacji będzie dysponowało łącznie co najmniej 80 rowerami. Korzystanie z jednośladów będzie płatne.

REKLAMA

Umowę w sprawie dwuletniego pilotażowego programu wypożyczalni rowerów podpisali w środę w Sopocie przedstawiciele władz miasta i wykonawcy projektu, firmy Nextbike Polska sp. z o.o.

Wiceprezydent Sopotu Bartosz Piotrusiewicz powiedział PAP, że miasto nie będzie ponosiło żadnych kosztów związanych z wprowadzeniem tego systemu. "Chcemy sprawdzić funkcjonowanie takiego systemu w warunkach rynkowych w Sopocie" - dodał.

Wyjaśnił, że będzie można wypożyczyć rower na jednej stacji, położonej np. niedaleko domu i oddać na innej, zlokalizowanej np. blisko miejsca pracy. Stacje mają być na Brodwinie, przy przystankach SKM: Kamienny Potok i Wyścigi, przy ratuszu i dworcu głównym PKP, na Placu Przyjaciół Sopotu, na osiedlu Mickiewicza oraz przy hipodromie i przy rynku.

Wypożyczalnie mają funkcjonować od 15 marca do 15 listopada każdego roku, a operator - uwzględniając warunki pogodowe - może wydłużyć ten okres.

Na razie nie wiadomo, jakie będą opłaty za wypożyczenie roweru. Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz powiedział PAP, że "ceny za godzinę korzystania z roweru będą w granicach raczej kilku złotych niż kilkunastu". Zwrócił uwagę, że w Sopocie opłaty będą wyższe, niż w innych miastach, które częściowo partycypują w kosztach funkcjonowania systemu. Np. we Wrocławiu pierwsze 20 minut jest bezpłatne, kolejne 40 minut kosztuje 2 złote, a druga godzina - 4 złote.

Mieszkańcy Sopotu będą mieli zniżki w korzystaniu z rowerów. "Za pierwszą godzinę wypożyczania sopocianie nie zapłacą więcej niż połowę ceny, która obowiązywać będzie użytkowników spoza kurortu i będą mogli wykupić abonamenty" - poinformował wiceprezydent miasta.

Wojtkiewicz zapowiedział, że od 15 marca liczba rowerów w Sopocie zwiększy się do 140. Dodał, że jeśli będzie zainteresowanie, to system będzie powiększany o kolejne stacje. Liczy też, że Gdańsk i Gdynia także zdecydują się na wprowadzenie systemu roweru publicznego.

Rowery w Sopocie będą oznakowane m.in. logotypami kurortu.

Piotrusiewicz liczy, że rower miejski w Sopocie przekona mieszkańców do zamiany samochodu na inny rodzaj komunikacji. Poinformował, że w Sopocie na tysiąc mieszkańców jest zarejestrowanych pięć razy więcej samochodów, niż np. w Kopenhadze. "Jest dość istotny problem z liczbą samochodów na ulicach miasta, z hałasem i miejscami do parkowania" - mówił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA