PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warmia i Mazury chcą przyciągnąć inwestorów przemysłowych

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2012 19:18

Samorząd Warmi i Mazur zachęca do inwestowania w specjalnie przygotowanych dla potrzeb przemysłu parkach technologiczno-przemysłowych w Olsztynie, Ełku i Elblągu.

REKLAMA

Autem regionu jest atrakcyjne położenie, połączenia drogowe i wykwalifikowani pracownicy. Przedsiębiorstwa m.in. z branży spożywczej, drzewnej i producenci energii odnawialnej mają najlepsze perspektywy rozwoju w województwie warmińsko-mazurskim - takie wnioski wynikają z raportu "Sektory wysokiej szansy województwa warmińsko-mazurskiego", przygotowanego przez Instytut Badań i Analiz Olsztyńskiej Szkoły Biznesu.

Szczegóły tego opracowania przedstawiono we wtorek w Warszawie na konferencji z udziałem wicemarszałek Warmii i Mazur Anny Wasilewskiej, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Bożeny Cebulskiej oraz prezydentów największych miast regionu.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zachęcał do inwestowania w mieście. "Staramy się być atrakcyjni i zachęcamy do tego, żeby spojrzeć na Ełk jak na miasto, w które warto zainwestować, w którym będzie się rozwijał i już się rozwija park naukowo-technologiczny" - powiedział.

Dyrektor Instytutu Badań i Analiz Olsztyńskiej Szkoły Biznesu Dariusz Śledź zaprezentował wyniki badań dotyczące perspektyw rozwoju kluczowych sektorów województwa warmińsko-mazurskiego. Do najważniejszych branż zaliczono m.in. rolnictwo, produkcję artykułów spożywczych, meblarstwo.

Według autorów raportu jednym z atutów Warmii i Mazur jest lokalizacja, m.in. sąsiedztwo Obwodu Kaliningradzkiego oraz autostrady A1. Środowisko naturalne sprzyja rozwojowi przemysłu drzewnego oraz branży usług turystycznych i medycznych. Do atutów zaliczono też łatwy dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz zaplecze edukacyjne, m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W 2006 r. powstał w Iławie regionalny klaster meblarski, do którego weszło kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy współpracują z czterema regionalnymi uczelniami.

Zdaniem twórców raportu położenie województwa warmińsko-mazurskiego, duża liczba lasów, jezior i rzek sprzyja lokowaniu ośrodków leczniczych oraz domów opieki. Województwo ma też zaplecze naukowo-badawcze z sektora energii odnawialnej oraz dogodne lokalizacje pod budowę zakładów produkujących energię i uprawy roślin energetycznych.

Konferencja zrealizowana została w projekcie "Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej" finansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA