PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warmia i Mazury chcą przyciągnąć inwestorów przemysłowych

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2012 19:18

Samorząd Warmi i Mazur zachęca do inwestowania w specjalnie przygotowanych dla potrzeb przemysłu parkach technologiczno-przemysłowych w Olsztynie, Ełku i Elblągu.

REKLAMA

Autem regionu jest atrakcyjne położenie, połączenia drogowe i wykwalifikowani pracownicy. Przedsiębiorstwa m.in. z branży spożywczej, drzewnej i producenci energii odnawialnej mają najlepsze perspektywy rozwoju w województwie warmińsko-mazurskim - takie wnioski wynikają z raportu "Sektory wysokiej szansy województwa warmińsko-mazurskiego", przygotowanego przez Instytut Badań i Analiz Olsztyńskiej Szkoły Biznesu.

Szczegóły tego opracowania przedstawiono we wtorek w Warszawie na konferencji z udziałem wicemarszałek Warmii i Mazur Anny Wasilewskiej, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Bożeny Cebulskiej oraz prezydentów największych miast regionu.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zachęcał do inwestowania w mieście. "Staramy się być atrakcyjni i zachęcamy do tego, żeby spojrzeć na Ełk jak na miasto, w które warto zainwestować, w którym będzie się rozwijał i już się rozwija park naukowo-technologiczny" - powiedział.

Dyrektor Instytutu Badań i Analiz Olsztyńskiej Szkoły Biznesu Dariusz Śledź zaprezentował wyniki badań dotyczące perspektyw rozwoju kluczowych sektorów województwa warmińsko-mazurskiego. Do najważniejszych branż zaliczono m.in. rolnictwo, produkcję artykułów spożywczych, meblarstwo.

Według autorów raportu jednym z atutów Warmii i Mazur jest lokalizacja, m.in. sąsiedztwo Obwodu Kaliningradzkiego oraz autostrady A1. Środowisko naturalne sprzyja rozwojowi przemysłu drzewnego oraz branży usług turystycznych i medycznych. Do atutów zaliczono też łatwy dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej oraz zaplecze edukacyjne, m.in. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. W 2006 r. powstał w Iławie regionalny klaster meblarski, do którego weszło kilkudziesięciu przedsiębiorców, którzy współpracują z czterema regionalnymi uczelniami.

Zdaniem twórców raportu położenie województwa warmińsko-mazurskiego, duża liczba lasów, jezior i rzek sprzyja lokowaniu ośrodków leczniczych oraz domów opieki. Województwo ma też zaplecze naukowo-badawcze z sektora energii odnawialnej oraz dogodne lokalizacje pod budowę zakładów produkujących energię i uprawy roślin energetycznych.

Konferencja zrealizowana została w projekcie "Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej" finansowanego ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA