PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa boi się powstania metropolii śląskiej

 • www.portalsamorzadowy.pl
 • 30 wrz 2014 17:53

- Dla idei metropolii na Śląsku i w Zagłębiu musi być porozumienie ponadpartyjne i ponadregionalne, które uzyska większość w Warszawie, gdzie dzisiaj brakuje przychylności dla nowych rozwiązań dla naszego regionu - mówi Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, w rozmowie z Rafałem Kergerem.

REKLAMA

Nie traktuje pan - wspólnie z prezydentem Frankiewiczem z Gliwic - nazbyt surowo koncepcji wspólnego miasta na Śląsku i w Zagłębiu? Moim zdaniem rozrywacie tę metropolię jak tylko możecie.

Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej: Fakt jest taki, że w obecnej chwili metropolia zeszła u nas w województwie na poziom pewnej hasłowości. I to jest problem. Jest Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitalny (GZM), ale zupełnie zmieniło się jego funkcjonowanie po zmianie zarządu, która nastąpiła po ostatnich wyborach samorządowych.

Powiem panu tak: jestem związany z Chorzowem i myślę, że Chorzów, niegdyś bardzo bogaty, dziś biedny, nie musi już być oddzielnym miastem. Centrum aglomeracji powinno się zjednoczyć wokół Katowic - Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Zabrze, Siemianowice Śl., Ruda Śląska, Bytom, a jakby tak powstała metropolia od Dąbrowy Górniczej aż do Gliwic - byłoby najlepiej.

- Związek komunalny, który leży u podstaw metropolii, nie był złym zamysłem. Początki GZM sięgają jeszcze czasów wojewody Pietrzykowskiego, który był mocno zaangażowany w ten projekt. Myślę, że to był dobry kierunek, tylko niestety później się to wszystko rozmyło. Inną kwestią jest jeszcze finansowanie związku. Obecna składka to 2 zł od mieszkańca, co daje łączną kwotę rzędu kilku milionów, a to pozwala co najwyżej na promocję.

Na samym początku GZM stworzyliśmy dobrą strategię, od której związek niestety odszedł, a do której można by dzisiaj wrócić.

Pan o związku... A ja pytam o jedno miasto.

- Jedno miasto na Śląsku i w Zagłębiu? Byłoby ciężko. Może w drodze referendum... My sami chyba jednak do tego jeszcze nie dojrzeliśmy. W końcu wewnątrz samego związku też są tarcia - jedno z miast nie podjęło uchwały w sprawie przystąpienia do GZM, bo w nazwie pojawiło się określenie metropolia „śląsko-zagłębiowska". Bez sensu.

Z drugiej strony nie można też ukryć, że brak metropolii na Śląsku i w Zagłębiu to także konsekwencja tego, jak nasz silny region postrzegany jest w Warszawie. Był już przecież projekt ustawy metropolitalnej, pojawiały się już białe księgi, informacje o liczbie metropolii w Polsce, ale to wszystko jest rozmyciem tematu.

Przeczytaj więcej

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • urbanista 2014-10-04 14:29:43
  To kto w końcu blokuje powstanie "metropolii górnośląskiej" - owa "Warszawa", czy raczej lokalni beneficjenci synekur przez swoich politycznych kumpli w parlamencie ?
 • wujek 2014-10-01 11:11:52
  Złączenie bezpośrednio sąsiadujących terenowo miast Śląska i Zagłębia w jedno miasto-metropolię to konieczność, inaczej ten rejon stanie się tylko przystankiem pomiędzy Wrocławiem a Krakowem.
  A przecież w promieniu do 100 km są jeszcze inne ośrodki wielkomiejskie, jak Rybnik, Bielsko-Biała, Ostrava, czy Częstochowa, więc potencjał regionu jest olbrzymi.
  Oczywiście zniknie wtedy cała kupa fuch i synekur duplikowanych w poszczególnych miastach wg klucza partyjnego i chyba to jest główna przyczyna odstawienia sprawy na boczny tor.
 • urbanista 2014-10-01 11:05:36
  Co to za negatywne wskazanie "Warszawa" ? Co ma do problemu ew. metropolii górnośląskiej "Warszawa" ? Chyba panom metropolitalnym górnoślązakom chodzi o Sejm, gdzie mają swoją silną reprezentację i to ona nie dba dostatecznie o to, żeby tzw. powiat metropolitalny czy inne rozwiązanie prawne dla wielkich miast zostało uregulowane ustawowo.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA