PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa chce być siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego

  • Autor: PAP
  • 27 sie 2012 08:25

Warszawa chce zostać główną siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ (GCF). Swoją ofertę zaprezentowała w sobotę podczas spotkania zarządu GCF w Genewie. Stolica Polski ma pięciu konkurentów, którzy przedstawili bardzo zróżnicowane oferty.

REKLAMA

Warszawa rywalizuje o lokalizację siedziby GCF z niemieckim Bonn, Mexico City, Windhoek w Namibii, New Songdo City w Korei Południowej oraz szwajcarską Genewą.

"Oferty poszczególnych miast są bardzo zróżnicowane. Z jednej strony mamy kraje bardzo rozwinięte jak Szwajcaria czy Niemcy, z drugiej - Namibia, która wskazywała, że na południowej półkuli nie ma swojej głównej siedziby żadna agenda ONZ. Nie mamy takiego poczucia, że Warszawa jest najlepsza czy najgorsza, po prostu mamy coś innego i to próbowaliśmy podkreślać" - powiedziała PAP reprezentująca Polskę w zarządzie GCF, wiceminister środowiska Beata Jaczewska.

Podkreśliła, że Warszawa odróżniała się od innych miast np. tym, że prezentację prowadził przedstawiciel samorządu - wiceprezydent miasta Michał Olszewski. "To uwiarygodnia ofertę, pokazuje, że nie jest to wyłącznie sprawa rządu. Oddanie tej sprawy samorządowi, to jakby trochę oddać ją społeczeństwu" - zaznaczyła.

Jak dodała Jaczewska, na spotkaniu zdecydowano o powołaniu komitetu do oceny kandydatur, w skład którego wejdą przedstawiciele trzech krajów rozwijających się i trzech rozwiniętych. Jego zadaniem będzie przygotowanie raportu o tym, jak poszczególne kraje spełniają kryteria. Zostanie on przedstawiony na posiedzeniu Zarządu w połowie października. Nie jest jednak jeszcze przesądzone, czy wtedy wybór zostanie dokonany - podkreśliła wiceminister.

Zaznaczyła, że w Genewie zdecydowano też, że z powodu opóźnień w całym procesie, to zarząd GCF podejmie ostateczną decyzję ws. siedziby, a podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ na przełomie listopada i grudnia w Doha zostanie ona jedynie zatwierdzona.

Jak informowało wcześniej ministerstwo środowiska i stołeczny ratusz, w Genewie wśród zalet Warszawy miały zostać przedstawione: dogodne położenie w centrum Europy, wysoki poziom bezpieczeństwa i standard życia przy niskich kosztach utrzymania czy rozwinięta infrastruktura. Według władz Warszawy miasto nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne, ale też oferuje stabilny system gospodarczy i bankowy oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF.

Fundusz powstał jako instrument finansowy Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change - UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się. Przewiduje się, że od 2020 r. wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie co najmniej 100 mld dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA