PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wejście ustawy deweloperskiej może zmienić strukturę branży

  • Autor: Bankier.pl
  • 30 kwi 2012 08:36

29 kwietnia weszła w życie ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawa deweloperska. Jej głównym założeniem jest zwiększenie poziomu prawnego i finansowego bezpieczeństwa nabywców nieruchomości w oparciu o trzy nowe rozwiązania: umowę deweloperską, rachunek powierniczy i prospekt informacyjny.

REKLAMA

Nowa forma umowy z deweloperem

Ustawa deweloperska wprowadza nową formę umowy, którą zawierać będzie nabywca i deweloper. W tekście nowej regulacji zdefiniowano jej kształt i najważniejsze elementy. Umowa deweloperska będzie zawierana w formie aktu notarialnego. Forma ta sprawi, że w przypadku, gdy deweloper będzie uchylał się od przeniesienia prawa własności nieruchomości na kupującego, nabywca będzie mógł dochodzić przeniesienia własności lokalu w sądzie. Forma notarialna pozwala wpisać wynikające z umowy deweloperskiej roszczenia kupującego do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości gruntowej, na której powstaje dana inwestycja.

Ustawa deweloperska bardzo szeroko definiuje również katalog przypadków, w których klient będzie miał możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej - np. gdy prace budowlane nie będą postępowały zgodnie z harmonogramem lub gdy deweloper poda w prospekcie informacyjnym nieprawdziwe informacje.

Rachunek albo gwarancja zabezpieczy finanse klientów

Warto podkreślić, że umowa deweloperska zawierana w formie aktu notarialnego nie będzie chronić nabywców w sytuacji, gdy budowa zostanie przerwana lub w ogóle się nie rozpocznie. Roszczenie o przeniesienie własności lokalu mieszkalnego będzie mogło być skutecznie dochodzone tylko w przypadku, gdy lokal ten faktycznie powstanie, a więc inwestycja zostanie ukończona.

Przerwanie inwestycji w trakcie jej trwania oraz zdarzające się upadłości firm deweloperskich łączyły się dotychczas z ryzykiem utraty przez klientów wpłaconych na konto dewelopera środków. Nowa ustawa zmierza do ograniczenia tego niebezpieczeństwa - nowością jest obowiązek wprowadzenia przez deweloperów rachunków powierniczych, na które nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Firmy deweloperskie będą powierzać prowadzenie takiego rachunku bankom, które będą gwarantem, że pieniądze klientów nie przepadną w przypadku upadłości dewelopera. Rachunki powiernicze będą mogły funkcjonować w dwóch formach - otwartej i zamkniętej. W przypadku rachunku otwartego przekazywanie deweloperowi środków wpłaconych przez klienta odbywać się będzie stopniowo, w miarę postępu budowy. Natomiast z rachunku zamkniętego bank przeleje całość kwoty na konto dewelopera dopiero po ukończeniu budowy. Dodatkowym mechanizmem ochrony interesów nabywcy w przypadku rachunku otwartego będzie gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Rachunek powierniczy będzie obowiązkowy dla wszystkich inwestycji wprowadzonych do sprzedaży po 29 kwietnia 2012 roku.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA