PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Więcej środków na rozwój lokalnych lotnisk na Śląsku

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2012 12:58

W kolejnych latach samorząd woj. śląskiego przeznaczy większe niż dotąd środki na rozwój infrastruktury związanej z lokalnymi lotniskami w regionie - zadeklarował w środę marszałek województwa Adam Matusiewicz.

REKLAMA

W tym roku w konkursie pod nazwą "Lotniska lokalne 2012" zarząd województwa zapewnił na ten cel milion złotych. Podczas odbywającej się w środę w Katowicach ogólnopolskiej konferencji na temat rozwoju takich lotnisk marszałek zapewnił, że w następnych latach ta kwota będzie zwiększana. O ile - to będzie zależało od zapisów w kolejnych regionalnych budżetach.

"Lotniska lokalne to oczywiste i konieczne uzupełnienie sieci dużych portów, przeznaczonych dla masowego pasażera. Przykłady z USA i krajów europejskich, w tym sąsiednich Czech, wskazują, że transport z wykorzystaniem lokalnych lotnisk jest przyszłościowy i będzie się rozwijał" - podkreślił marszałek.

Województwo śląskie było pierwszym w Polsce, które opracowało własny program rozwoju lokalnych lotnisk i systematycznie - w tym roku po raz drugi - przeznacza określone środki na ich wsparcie. Celem jest zwiększenie dostępności transportu lotniczego i zapewnienie szybkiego dostępu do innych miast i krajów europejskich.

Pieniądze samorządu województwa można przeznaczyć np. na parkingi przy lotniskach czy drogi łączące porty z siecią transportu kołowego i szynowego regionu, a także na infrastrukturę lotniskową, jeżeli gmina lub powiat są współwłaścicielami lotniska.

Obecnie w rejestrach Urzędu Lotnictwa Cywilnego z terenu woj. śląskiego, poza portem w Pyrzowicach, widnieją lotniska: Aleksandrowice k. Bielska-Białej, Gliwice, Gotartowice k. Rybnika, Katowice-Muchowiec, Żar w Międzybrodziu Żywieckim, Rudniki k. Częstochowy oraz Kaniów k. Czechowic-Dziedzic.

Dla kilku lotnisk - w Aleksandrowicach, Kaniowie, Rudnikach i Rybniku - opracowane zostały plany lub koncepcje modernizacji i rozwoju. Zrobiono to w ramach międzynarodowego projektu "Via Regia Plus", w którym uczestniczyła m.in. Górnośląska Agencja Promocji Przedsiębiorczości w Katowicach.

Powierzchnia śląskich lotnisk jest bardzo zróżnicowana - od 12 ha lotniska Żar, przez 88 ha Katowic-Muchowca i 90 ha lotniska w Gliwicach, do 250 ha w przypadku Częstochowy-Rudnik. Wszystkie lotniska są dogodnie położone względem centrów miast, w pobliżu których są zlokalizowane. Szacowany maksymalny czas dojścia lub dojazdu do centrów miast to 10-15 minut.

W rozwoju lokalnych lotnisk ma pomóc znowelizowane w ubiegłym roku prawo lotnicze, znoszące wiele barier administracyjnych dla takich portów. Wkrótce opublikowane będą projekty rozporządzeń do tej ustawy, dotyczące tzw. lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, jakimi w świetle nowych przepisów będzie większość lotnisk lokalnych.

Obecnie w Polsce jest 11 dużych lotnisk użytku publicznego, 42 mniejsze lotniska lokalne (w tym 33 zarządzane przez aerokluby) oraz 70 lądowisk.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA