PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Władze Krakowa zabierają głos w sprawie hotelu Cracovia

  • Autor: PropertyNews.pl/krakow.pl
  • 22 gru 2017 09:15

Władze Krakowa zabierają głos w sprawie hotelu Cracovia Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa, fot. UM Kraków

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i wiceprezydent Elżbieta Koterba wypowiedzieli się na temat ostatnich wydarzeń dotyczących nieprawidłowości wykrytych przez CBA, a dotyczących hotelu Cracovia.

REKLAMA

Na oficjalnej stronie miejskiej MagicznyKraków.pl opublikowano wypowiedzi władz miasta, w których zaprzeczają doniesieniom medialnym i relacjonują ostatnie działania dotyczące hotelu Cracovia, w których uczestniczyło Miasto.

"Gdy spółka Echo Investment kupiła budynek po dawnym hotelu Cracovia, dla tego terenu nie obowiązywał żaden plan miejscowy. Inwestor miał możliwość działania na bazie decyzji o warunkach zabudowy oraz pozwoleniu na budowę" - podaje portal miejski.

W tym czasie powstawały różne pomysły na temat urządzenia tego terenu. "Po około roku inwestor przedstawił Miastu propozycję zagospodarowania budynku jako wielofunkcyjnego sklepu – nie padło jednak słowo galeria handlowa" - czytamy.

Jak tłumaczy wiceprezydent Krakowa, prawo nie zezwala na wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla galerii, czyli obiektu o powierzchni powyżej 2000 mkw., ale dopuszcza obiekty usługowe. "Z racji, że pomysł inwestora nie precyzował nazwy tego, co ma tam powstać, Miasto postanowiło jak najszybciej przystąpić do opracowywania planu miejscowego dla tego terenu, aby ochronić przestrzeń przed nadmierną zabudową" - wyjaśnia.

Jednocześnie w dyskusję włączyli się krakowianie i rozpoczęli protesty przeciw przeznaczeniu tego budynku na galerię.

Gdy Rada Miasta Krakowa uchwaliła plan miejscowy, spółka Echo Investment złożyła wniosek o pozwolenie na budowę dla obiektu usługowego, ale nie otrzymała niezbędnego uzgodnienia od konserwatora zabytków, ze względu na to, że nie dostosowała się do ustaleń planu. Jak zapewnia Elżbieta Koterba, w tym momencie o udział w postępowaniu poprosiła prokuraturę, aby zagwarantować jego przejrzystość. Następnie postępowanie o wydanie pozwolenia na budowę zostało zawieszone i od tego czasu nie są podejmowane żadne czynności w tej sprawie. Jeżeli taki stan utrzyma się do maja przyszłego roku, zostanie ono wygaszone".

Warto również podkreślić, że gdy inwestor planował kupno budynku, nie był on wpisany do gminnego rejestru zabytków. To zmieniło się już w momencie transakcji – miejski konserwator zabytków zdecydował o ochronie bryły budynku, jego elewacji, schodów i mozaiki wewnątrz obiektu w gminnym rejestrze zabytków.

W odniesieniu do medialnych wypowiedzi, w których pojawiło się stwierdzenie, że zapis o ochronie tych elementów zniknął w planie miejscowym, wiceprezydent zaprzecza: "Jest to kolejne kłamstwo, bo te zapisy były już wcześniej w koncepcji w ogólnych ustaleniach, w przyjętym planie zostały po prostu przeniesione do ustaleń szczegółowych, na które bardziej zwracają uwagę projektanci". Jak dodaje, to właśnie ze względu niedostateczną ochronę tych elementów w przygotowanym przez inwestora projekcie budowlanym, dostał on odmowę od konserwatora.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA