PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wpływ Igrzysk Olimpijskich w Soczi na lokalny rynek - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lut 2014 10:29

Inauguracja XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi już za nami. Firma Colliers International postanowiła zbadać potencjalny wpływ olimpiady na gospodarkę regionu. Wyniki badań i obserwacji zostały opublikowane w raporcie "Winter Olympic Games: Long-term Lessons for Sochi".

REKLAMA

Qe wspomnianej publikacji Colliers International stara się odpowiedzieć na pytanie, jak organizacja zimowych igrzysk wpłynie na rozwój Soczi. W tym celu przyjrzał się infrastrukturze powstałej i zaplanowanej z myślą o igrzyskach. Starając się przewidzieć długoterminowe skutki organizacji olimpiady wzięto także pod uwagę sytuację w pięciu ostatnich miastach-gospodarzach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, tj.: Lillehammer w Norwegii (1994), Nagano w Japonii (1998), Salt Lake City w USA (2002), Turynie we Włoszech (2006) i Vancouver w Kanadzie (2010) oraz wpływ innych dużych wydarzeń sportowych na miasta w których się odbyły.

- Z obserwacji wcześniejszych igrzysk zimowych oraz innych wielkich imprez sportowych jasno wynika, że organizacja takiej imprezy na pewno zwiększy renomę miasta, jak i całego kraju. Żeby to wykorzystać gospodarz potrzebuje odpowiedniego zaplecza: nie tylko logistycznego, ale także finansowego i inwestycyjnego oraz wsparcia publicznego i prywatnego - zauważa Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. badań Colliers International na Europę Wschodnią.

W raporcie omówiono czynniki, które zadecydowały o zgłoszeniu kandydatury Soczi do organizacji igrzysk, a także przeanalizowano plusy i minusy organizacji imprezy, starając się przewidzieć, jaki może to mieć wpływ na lokalną gospodarkę, a także rynek pracy i inwestycje na tym terenie.

• Modernizacja infrastruktury portowej - pozwoliła na sprawne dostarczenie materiałów budowlanych niezbędnych do budowy infrastruktury i obiektów związanych z igrzyskami. Powstały także nowe doki dla jachtów oraz międzynarodowych statków rejsowych i pasażerskich.

• Infrastruktura transportowa i informatyczna - powstały nowe trasy transportowe, w tym stacja kolejowa, zakupiono nowe pociągi i uruchomiono nowe linie, powstały mosty, tunele, sieci drogowe, nowy terminal lotniczy oraz rozbudowano istniejący, a także przeprowadzono inwestycje w infrastrukturę energetyczną oraz zmodernizowano sieci telekomunikacyjne. Stworzono także nowe połączenie kolejowe o dużej wydajności pomiędzy Soczi a tzw. Klastrem Górskim.

• Infrastruktura oraz nowe inwestycje na rynku nieruchomości - organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich przełożyła się na nowe projekty budowlane oraz inwestycje prywatne, w tym na powstanie licznych centrów handlowych, wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz hoteli otwartych specjalnie na olimpiadę.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA