PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wpływ Igrzysk Olimpijskich w Soczi na lokalny rynek - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lut 2014 10:29

Inauguracja XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi już za nami. Firma Colliers International postanowiła zbadać potencjalny wpływ olimpiady na gospodarkę regionu. Wyniki badań i obserwacji zostały opublikowane w raporcie "Winter Olympic Games: Long-term Lessons for Sochi".

REKLAMA

Qe wspomnianej publikacji Colliers International stara się odpowiedzieć na pytanie, jak organizacja zimowych igrzysk wpłynie na rozwój Soczi. W tym celu przyjrzał się infrastrukturze powstałej i zaplanowanej z myślą o igrzyskach. Starając się przewidzieć długoterminowe skutki organizacji olimpiady wzięto także pod uwagę sytuację w pięciu ostatnich miastach-gospodarzach Zimowych Igrzysk Olimpijskich, tj.: Lillehammer w Norwegii (1994), Nagano w Japonii (1998), Salt Lake City w USA (2002), Turynie we Włoszech (2006) i Vancouver w Kanadzie (2010) oraz wpływ innych dużych wydarzeń sportowych na miasta w których się odbyły.

- Z obserwacji wcześniejszych igrzysk zimowych oraz innych wielkich imprez sportowych jasno wynika, że organizacja takiej imprezy na pewno zwiększy renomę miasta, jak i całego kraju. Żeby to wykorzystać gospodarz potrzebuje odpowiedniego zaplecza: nie tylko logistycznego, ale także finansowego i inwestycyjnego oraz wsparcia publicznego i prywatnego - zauważa Damian Harrington, dyrektor regionalny ds. badań Colliers International na Europę Wschodnią.

W raporcie omówiono czynniki, które zadecydowały o zgłoszeniu kandydatury Soczi do organizacji igrzysk, a także przeanalizowano plusy i minusy organizacji imprezy, starając się przewidzieć, jaki może to mieć wpływ na lokalną gospodarkę, a także rynek pracy i inwestycje na tym terenie.

• Modernizacja infrastruktury portowej - pozwoliła na sprawne dostarczenie materiałów budowlanych niezbędnych do budowy infrastruktury i obiektów związanych z igrzyskami. Powstały także nowe doki dla jachtów oraz międzynarodowych statków rejsowych i pasażerskich.

• Infrastruktura transportowa i informatyczna - powstały nowe trasy transportowe, w tym stacja kolejowa, zakupiono nowe pociągi i uruchomiono nowe linie, powstały mosty, tunele, sieci drogowe, nowy terminal lotniczy oraz rozbudowano istniejący, a także przeprowadzono inwestycje w infrastrukturę energetyczną oraz zmodernizowano sieci telekomunikacyjne. Stworzono także nowe połączenie kolejowe o dużej wydajności pomiędzy Soczi a tzw. Klastrem Górskim.

• Infrastruktura oraz nowe inwestycje na rynku nieruchomości - organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich przełożyła się na nowe projekty budowlane oraz inwestycje prywatne, w tym na powstanie licznych centrów handlowych, wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz hoteli otwartych specjalnie na olimpiadę.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA