PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wrocław na remonty śródmiejskich kamienic wydał prawie 170 mln zł

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2013 11:19

Do końca 2013 r. we Wrocławiu zaplanowano na kapitalne remonty starych kamienic w śródmieściu ponad 7 mln zł. Od sześciu lat gmina zainwestowała w rewitalizację tej części miasta prawie 170 mln zł, a prawdziwy blask odzyskało ponad 150 budynków.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP w czwartek rzecznik Zarządu Zasobów Komunalnych we Wrocławiu Urszula Hamkało, prace w ramach programu o nazwie Rewitalizacja Wrocławskich Kamienic będzie kontynuowana.

"Zależy nam, by starsza część miasta, która praktycznie od czasów wojny nie była kompleksowo remontowana, wreszcie mogła odzyskać swój blask. W ostatnich latach najwięcej zrobiono na osiedlu Nadodrze, następne będą kamienice w innych częściach Śródmieścia" - dodała Hamkało.

Osiedle Nadodrze po trzech latach kompleksowych remontów, które sprowadzają się przede wszystkim od odrestaurowania elewacji według pierwotnej dziewiętnastowiecznej formy, zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie na najlepszą rewitalizację zabytkowej substancji miejskiej - City to City Barcelona FAD Award 2013. Główna nagroda przypadła zabytkowemu osiedlu w szkockim Glasgow.

Remonty nie polegają wyłącznie na odrestaurowaniu elewacji, bo wymieniana jest również stolarka drzwiowa i okienna, piony kanalizacyjne, stropy, dachy. Wszystko zależy od kosztów i możliwości finansowych wspólnot mieszkaniowych. Dba się nawet o takie detale, jak założenie odpowiednich siedlisk na ptasie gniazda.

"W budynkach, w których gmina ma większościowy lub całkowity udział, łatwiej o decyzję o kosztownym remoncie. Gmina udziela jednak dobrego kredytu tym wspólnotom, które chcą się na taki remont zdecydować i współfinansować koszty" - powiedział Hamkało.

W poprzednim okresie programowania budżetu europejskiego sporo pieniędzy na rewitalizację wrocławskiego śródmieścia pozyskano z programu RPO dla Dolnego Śląska na lata 2008-2013. Podobne cel przyświeca gminie w kolejnej transzy podziału funduszy europejskich w latach 2014-2020.

Śródmieście położone jest na prawym brzegu Odry. Zachodnia część dzielnicy leży między Odrą i tzw. starorzeczem Odry, obejmując najstarszą część miasta m.in. Ostrów Tumski, Ołbin, Nadodrze. Wschodnią część Śródmieścia tworzy tzw. Wielka Wyspa, czyli osiedla otoczone rzeką i kanałami m.in. Zalesie, Zacisze, Sępolno i Biskupin. W tej części Wrocławia mieszka prawie 150 tysięcy osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA