PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wznowiono rozruch fabryki IKEA na Podlasiu

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2011 18:42

Fabryka IKEA w Koszkach (Podlaskie) wznowiła rozruch technologiczny, wstrzymany po zatruciu rzeki Białej, do którego doszło na początku listopada - poinformowała w komunikacie spółka Swedspan z grupy IKEA, która jest właścicielem fabryki.

REKLAMA

Rozruch wznowiono w czwartek za zgodą Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Białymstoku, ale jest to zgoda warunkowa - poinformowała PAP wojewódzka inspektor ochrony środowiska Grażyna Żyła-Pietkiewicz.

Zaznaczyła, że do czasu gdy fabryka nie przedstawi badań potwierdzających, że nie ma żadnych nieprawidłowości przy odprowadzaniu ścieków, może kontynuować rozruch, odprowadzając ścieki do zbiornika tymczasowego, a nie do rzeki. Firma Swedspan Polska poinformowała, że zastosowała się do decyzji inspektoratu ochrony środowiska w tym względzie.

Według badań WIOŚ za zatrucie rzeki Białej w okolicach wsi Kozły i Rajki odpowiada fabryka IKEA. Chemikalia przedostały się do rzeki przez kanał odprowadzający. Wskutek zatrucia w rzece Białej znaleziono około 50 kg śniętych ryb i żab. W ściekach oprócz chemikaliów były także drewniane wióry. Śnięte ryby znaleziono też w pobliskich stawach hodowlanych.

Powołując się na własne badania spółka Swedspan zaprzeczyła, że to fabryka w Koszkach przyczyniła się do zatrucia rzeki. W komunikacie firma napisała, że "jest przekonana, że potencjalnie szkodliwa zmiana składu chemicznego wody w rzece nie została spowodowana przez rozruch technologiczny zakładu Swedspan".

"Każdy może mieć własne zdanie" - powiedziała Grażyna Żyła-Pietkiewicz, pytana o stanowisko Swedspanu. Dodała, że inspektorat złożył w Prokuraturze Rejonowej w Bielsku Podlaskim zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę Swedspan - spowodowania nieumyślnego zagrożenia dla środowiska oraz zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Prokurator Krzysztof Zwoliński, szef prokuratury w Bielsku Podlaskim powiedział PAP, że zawiadomienie z WIOŚ jeszcze nie wpłynęło. Według niego jednak do końca tygodnia prokuratura podejmie decyzję, czy wszcząć postępowanie. Dodał, że prokuratura poprosi o zebrane przez WIOŚ materiały.

Kontrolerzy inspekcji ochrony środowiska ustalili wcześniej, że na placu na terenie fabryki w Koszkach gromadzone są odpady płyt wiórowych bez odpowiedniego zabezpieczenia. Wykazano też, że ścieki z chłodzenia silnika parowego są odprowadzane wężem do kratki ściekowej kanalizacji deszczowej, co mogło mieć wpływ na wymywanie zanieczyszczonych wiórów i innych zanieczyszczeń właśnie do kanalizacji deszczowej.

Swedspan poinformowałf, że firma ulepszyła mechanizmy w zakładzie w Koszkach, by poprawić jakość odpływu wody deszczowej z jego terenu. Firma zapewnia, że "stale współpracuje z właściwymi instytucjami i podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby zapewnić, że środowisko w rejonie Bielska Podlaskiego pozostanie miejscem przyjaznym mieszkańcom".

Rozruch technologiczny w fabryce ultracienkich płyt wiórowych w Koszkach w gminie Orla trwa od połowy czerwca 2011 r. W ocenie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych była to największa w 2010 roku inwestycja zagraniczna w Polsce. Jej wartość wynosi 140 mln euro (ok. 627,2 mln zł), z czego z unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka pochodzi 145,7 mln zł. Docelowo - do połowy 2012 roku - ma tu pracować 250 osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA