PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zbliża się kolejna tura negocjacji nad TTIP

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 maj 2014 14:54

Pod koniec wiosny planowana jest w Waszyngtonie kolejna rudna negocjacji Umowy w sprawie inwestycji i handlu pomiędzy UE i USA (TTIP – Transatlantic Trade and Investment Partnership), której celem jest ustanowienie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską.

REKLAMA

Procedury i transparentność negocjacji - nie ma miejsca na „tylne drzwi"

Oficjalne negocjacje TTIP między UE i USA rozpoczęły się w czerwcu zeszłego roku. Procedura prac nad porozumieniem jest taka sama jak w przypadku innych umów handlowych UE. Wszystkie ustalenia handlowe na poziomie europejskim są negocjowane przez Komisję Europejską, współpracującą z Radą UE i Parlamentem Europejskim, a ostatecznie akceptowane są przez Parlament Europejski. Następnie decyzja o podpisaniu umowy poddawana jest głosowaniu w Radzie UE, która podejmuje ją za uprzednią zgodą Parlamentu Europejskiego.

Ponieważ TTIP wychodzi poza kwestie wolnego handlu, w których UE ma wyłączne kompetencje, i dotyczy także standardów produktów, konieczna będzie tu ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie UE. W Polsce główną rolę w negocjacjach odgrywa Ministerstwo Gospodarki, które oficjalnie reprezentuję Polskę w procesie negocjacyjnym TTIP. Natomiast w USA porozumienie o wolnym handlu będzie wymagać ratyfikacji w Kongresie.

Prace nad treścią TTIP odbywają się głównie w podzespołach ekspertów UE i USA tworzonych do poszczególnych rozdziałów TTIP, takich jak inwestycje, rolnictwo, energetyka, zamówienia publiczne, konkurencyjność, czy MŚP. Negocjatorów TTIP obowiązuje poufność, co jest typowe dla większości negocjacji handlowych i TTIP nie stanowi tu wyjątku. Komisja Europejska informuje jednak na bieżąco o przebiegu negocjacji na dedykowanej TTIP stronie internetowej , a także utrzymuje kontakty ze stowarzyszeniami handlowymi, organizacjami konsumenckimi i przedstawicielami biznesu. Aktualnie Komisja Europejska prowadzi również konsultacje publiczne na temat klauzuli ISDS (Investor-State Dispute Settlement), które będą trwać do 6 lipca br., a w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.

- Do tej pory odbyły się już cztery rundy negocjacji, co potwierdza determinację UE i USA do osiągania stałych postępów w porozumieniu TTIP - mówi Marta Pawlak, Legal Counsel w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Polsce.

- Zarówno obie strony deklarują, że nie chcą, aby rozmowy ciągnęły się długimi latami, choć początkowo zakładany termin zakończenia prac nad porozumieniem, koniec 2014 r., jest już trudny do zrealizowania. Wielu obserwatorów twierdzi, że realny i ostateczny termin przypadnie na połowę 2016 roku, tuż przed wyborami w USA - dodaje.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA