PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zbliżają się zmiany w umowach na czas określony

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2014 16:42

We wrześniu resort pracy przedstawi projekt założeń zmian w Kodeksie Pracy, które będą dotyczyły umów zawieranych na czas określony - zapowiedział w piątek w Kielcach wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina.

REKLAMA

Pracodawcy w połowie kwietnia zaproponowali m.in., aby maksymalny czas trwania umów terminowych nie przekraczał czterech lat, a czas umowy na okres próbny został wydłużony z 3 do 6 miesięcy.

Pod koniec sierpnia 2013 r. związki zawodowe (FZZ, OPZZ i NSZZ "Solidarność") przedstawiły własną propozycję zmian - aby okres trwania umów terminowych wynosił maksymalnie 18 miesięcy. Obecnie nie jest określony maksymalny czas, na jaki takie umowy mogą być zawierane.

Jak zapewnił w piątek Męcina, zgodnie z deklaracjami rząd przygotowuje rozwiązanie w tej sprawie.

"Daliśmy szansę partnerom społecznym - pracodawcom i związkom zawodowym na to, żeby wypracować kompromis, który powinien być kluczowy. Doszło do takiej sytuacji, że obie strony się nie porozumiały - związki zawodowe proponują inne rozwiązanie, a pracodawcy inne" - powiedział.

Jego zdaniem rozwiązanie powinno leżeć pośrodku. "Można by powiedzieć, że najbardziej matematycznie będąc pośrodku można linię wyznaczyć pewnie na 36 albo 30 miesięcy" - powiedział.

Podczas kongresu OPZZ w Warszawie pod koniec maja minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że nie zgadza się, żeby umowa terminowa była "umową wieczną". Jego zdaniem ma ona mieć czas określony i nie może być non stop odnawiana.

"Tutaj będziemy przedkładać propozycje, by nie było miesiąca przerwy, po której ponownie można zawrzeć kolejną umowę, by ominąć regułę, że trzecia jest umową stałą" - zapowiedział.

Przypomniał, że są różne propozycje ograniczenia czasu trwania umów zawieranych na czas określony - od kilkunastu miesięcy do czterech lat. W pakiecie antykryzysowym był zapis o 24 miesiącach - zaznaczył. "Warto z tamtych doświadczeń korzystać i wprowadzić w Kodeksie Pracy podobne" - mówił.

Pod koniec maja zespół ds. prawa pracy Komisji Trójstronnej omawiał rozwiązania dotyczące umów tymczasowych, zaproponowane wspólnie przez organizacje pracodawców. W pracach Komisji Trójstronnej nie uczestniczy strona związkowa, która od końca czerwca 2013 r. zawiesiła prace w KT. Związkowcy protestują przeciw "jakości dialogu społecznego" w Polsce.

"Solidarność", OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. We wrześniu związki zorganizowały ponad stutysięczną manifestację w Warszawie. Związki zapowiedziały, że do dialogu w KT nie wrócą i zaproponowały ustanowienie nowego, niezależnego organu - Rady Dialogu Społecznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA