PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty traci z powodu nowych problemów strefy euro

  • Autor: PAP
  • 11 lip 2011 17:28

Kurs złotego wobec głównych walut spadał w poniedziałek. Według analityków, przyczyną jest wzrost niepewności na światowych rynkach, która wynika głównie z obawy o stabilność Włoch i ich finansów.

REKLAMA

"Poniedziałek przynosi zauważalne osłabienie złotego. Straty wobec dolara i euro nie są małe, ale uwagę przykuwa przede wszystkim osłabienie wobec franka. Na parze CHF/PLN mamy bowiem nowy rekord - niemal 3,41" - poinformował główny ekonomista X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień. Według niego, dużą część winy za ten stan rzeczy ponoszą europejscy politycy.

"W naszych komentarzach wielokrotnie podkreślaliśmy, iż przyjęcie przez Greków pakietu oszczędnościowego nie przybliża strefy do rozwiązania problemu zadłużenia na peryferiach. Była szansa na wyciszenie problemu na kilka tygodni, ale stało się inaczej. Najpierw agencja Moody's obniżyła rating Portugalii o cztery poziomy, teraz doszły obawy o stabilność włoskiego rządu i jego zdolność do wprowadzenia koniecznych oszczędności. Tymczasem rynek zdaje sobie sprawę, że skoro europejskim politykom zabrakło jednomyślności ws. Grecji, nie będą w stanie pomóc tak dużym krajom jak Hiszpania czy Włochy. A to sprawia, że oprocentowanie obligacji tych krajów rośnie i problem pogłębia się" - dodał analityk.

W jego ocenie perturbacje w euro strefie uderzają w złotego podwójnie, przede wszystkim poprzez kurs euro do franka (dziś mieliśmy minimum poniżej 1,17), a w dalszej kolejności poprzez ogólne osłabienie złotego wynikające z pogorszenia nastrojów na rynkach globalnych (co oddają zmiany notowań na EUR/PLN).

Kwiecień zaznacza też, że niemal niezauważona na rynku została publikacja projekcji inflacji przez NBP i jeśli nastroje na rynku nie zmienią się równie niewielki wpływ mieć będą dane o inflacji (środa). Krajowa polityka monetarna schodzi bowiem na drugi plan.

"Na notowania złotego w najbliższym czasie wpływ mieć będzie przede wszystkim sytuacja w strefie euro, a w drugiej kolejności sytuacja na globalnych rynkach akcji. Mając na uwadze opieszałość europejskich polityków w pierwszym temacie trudno być optymistom. Również dla rynków giełdowych kilka kolejnych tygodni będzie trudnych, gdyż inwestorzy zdają sobie sprawę, iż tempo ożywienia spada. Tym samym perspektywy dla złotego w najbliższym okresie nie są dobre" - podsumował ekonomista.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA