PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złoty traci znowu na wartości

  • Autor: PAP
  • 05 sty 2012 14:24

W czwartek polska waluta nadal traciła na wartości wobec głównych walut. Powodem osłabiania się złotego jest m.in. sytuacja panująca na Węgrzech - oceniają analitycy.

REKLAMA

W czwartek w południe za euro trzeba było zapłacić ponad 4,52 zł, za dolara 3,52 zł, a za szwajcarskiego franka 3,71 zł. W środę rano za euro płacono 4,46 zł, za dolara 3,42 zł, a za franka 3,66 zł.

Powodem osłabiania się polskiej waluty są m.in. obawy inwestorów o sytuację na Węgrzech - tłumaczą zgodnie analitycy.

"W czwartek rentowność węgierskich obligacji mocno rośnie, a forint wyznaczył nowy rekord słabości w relacji do euro. To efekt narastającego zaniepokojenia sytuacją gospodarczą Węgier" - stwierdził analityk X-Trade Brokers Marcin Kiepas.

Dodał, że przed tygodniem, borykające się z dużym problemami gospodarczymi Węgry odcięły sobie drogę do szybkiego pozyskania pomocy finansowej od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Unii Europejskiej (UE), po tym jak tamtejszy parlament uchwalił ustawę ograniczającą niezależność banku centralnego. "To spotkało się z dezaprobatą Komisji Europejskiej" - podkreślił analityk.

Skutkiem obaw o Węgry jest wzrost rentowności tamtejszych obligacji. W czwartek wzrost sięgnął nawet 60 pkt bazowych wobec środy. Przed południem rentowność 3-letnich obligacji wynosiła 10,6 proc., 5-letnich 11,20 proc., a 10-letnich 11,25 proc. "W przypadku tych ostatnich papierów wartościowych rentowność powoli zbliża się do wyznaczonego w 2009 roku szczytu na poziomie około 12 proc" - powiedział Kiepas.

W ślad za rosnącymi rentownościami węgierskich obligacji osłabia się forint. W południe kurs węgierskiej waluty względem euro wnosił 322,45 forinta za euro, wobec 319,26 forintów w środę na koniec dnia. Tymczasem jeszcze 20 grudnia za euro trzeba było zapłacić około 300 forintów.

"Zmiany kursu węgierskiej waluty mają duże znaczenie dla złotego, ponieważ inwestorzy zagraniczni rozpatrują naszą gospodarkę w kontekście całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Pod wpływem utrzymujących się złych nastrojów i podwyższonej awersji do ryzyka, polska waluta może nadal tracić" - stwierdził analityk TMS Brokers Szymon Zajkowski.

Podobnego zdania jest analityk Noble Markets Radosław Wierzbicki. "Osłabianie się forinta jest spowodowana obawami o wypłacalność Węgier, które przez wprowadzone zmiany związane ze sposobem wyboru zastępców prezesa banku centralnego, straciły szansę na pomoc ze strony Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niestety kiepska sytuacja na Węgrzech odbija się w poszczególnych gospodarkach Europy Środkowej, w tym w Polsce" - powiedział Wierzbicki.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA