PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zmarł prezydent Wenezueli Hugo Chavez

  • Autor: PAP/AFP, dpa, Reuters
  • 06 mar 2013 08:54

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zmarł we wtorek w szpitalu wojskowym w Caracas. Przegrał walkę z rakiem, z którym zmagał się od połowy 2011 roku. O jego śmierci poinformował wiceprezydent Nicolas Maduro.

REKLAMA

Chavez miał 58 lat. 18 lutego powrócił do Caracas po kolejnej operacji usunięcia nowotworu i dwumiesięcznym leczeniu na Kubie. Został umieszczony w szpitalu wojskowym w stolicy kraju. Z dnia na dzień jego stan się pogarszał, m.in. miał bardzo poważną infekcję dróg oddechowych i problemy z oddychaniem.

W wystąpieniu telewizyjnym wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro poinformował, że Chavez zmarł w Caracas o godzinie 16.25 (czasu lokalnego) w następstwie choroby nowotworowej. Maduro zaapelował do swych rodaków o spokój i rozwagę. "W chwili tej historycznej tragedii, która wstrząsnęła naszą ojczyzną, apeluję do wszystkich rodaków, by zachowali spokój" - powiedział wiceprezydent.

Państwowa agencja informacyjna AVN podała, że Chavez zmarł o godzinie 16.47.

Siły zbrojne Wenezueli zapewniły, że będą respektować konstytucję i wolę zmarłego prezydenta. Zapewniły także o swej lojalności wobec rządu.

"Jesteśmy zjednoczeni w szacunku dla konstytucji oraz woli naszego przywódcy Hugo Chaveza. Wiceprezydent Nicolas Maduro i przewodniczący parlamentu Diosdado Cabello i wszystkie konstytucyjne organy mogą liczyć na armię" - zapewnił minister obrony, admirał Diego Molero w wystąpieniu, które pokazały wszystkie najważniejsze media w Wenezueli. Ministrowi towarzyszyło kilku wysokich rangą oficerów.

Zgodnie z wenezuelską konstytucją, w ciągu 30 dni od śmierci prezydenta muszą zostać ogłoszone nowe wybory. Pod koniec ubiegłego roku Hugo Chavez powiedział, że życzyłby sobie Nicolasa Maduro na swego następcę.

Jak poinformował szef wenezuelskiej dyplomacji Elias Jaua, w środę trumna z ciałem Chaveza zostanie wystawiono w Akademii Wojskowej w Caracas. Państwowe uroczystości pogrzebowe zaplanowano na piątek. Nie wiadomo jeszcze, gdzie prezydent Chavez zostanie pochowany. Jaua poinformował także o ogłoszeniu siedmiodniowej żałoby narodowej.

Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles Radonski wezwał społeczeństwo do jedności i przekazał kondolencje rodzinie Chaveza i jego zwolennikom.

Wiadomość o śmierci Chaveza wywołała reakcje na świecie. Prezydent USA Barack Obama wyraził poparcie dla narodu Wenezueli i zapewnił, że Stany Zjednoczone są zainteresowanie rozwojem konstruktywnych relacji z wenezuelskim rządem. Podczas rządów Chaveza stosunki wenezuelsko-amerykańskie były napięte.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA