PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zrównoważony rozwój a system wartości

  • Autor: Elżbieta Mędrzycka
  • 29 sie 2011 09:12

Kilka dni temu miałam okazję bliżej zapoznać się z jednym z certyfikatów oceny budynków i ich wpływu na środowisko i życie człowieka. LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) pozwala porównać parametry różnych budynków w różnych miejscach na świecie.

REKLAMA

Pierwotnie wydawało mi się, że jest to głównie certyfikat sprawdzający sprawność, a nawet „energooszczędność" budynku. Tymczasem manual LEED pokazuje, na czym polega tzw. zrównoważone podejście do inwestycji nieruchomościowych. Zrównoważony rozwój według bardzo ogólnej definicji oznacza takie zaspakajanie potrzeb obecnego pokolenia, aby nie umniejszać szans na zaspokojenie potrzeb przyszłych pokoleń. Dotyczy to nie tylko szeroko pojętej ekologii, w tym sposobu korzystania z zasobów energetycznych, czy emisji CO2, ale wszystkich aspektów ludzkiej działalności, również ekonomicznej i społecznej.

Certyfikat LEED dokonuje tzw. wieloaspektowej oceny budynku na każdym etapie jego powstawania, ale również przyszłego użytkowania. Oceniany jest projekt architektoniczny, ale również sposób prowadzenia budowy, a następnie sposób użytkowania budynku. Istotą zrównoważonego podejścia do nieruchomości jest rozsądek i tak np. wbrew obiegowym opiniom nie chodzi o to, żeby za wszelką cenę postawić baterie słoneczne w kraju, w którym jest ograniczona liczba godzin słonecznych, czy wiatrak w miejscu o nieznacznej sile podmuchów. Trzeba dostosowywać rozwiązania do warunków lokalnych, biorąc również pod uwagę racjonalną kalkulację kosztów w stosunku do efektów. Zakup taniego kamienia np. w egzotycznym kraju, ale w odległości przekraczającej definicję „lokalnych źródeł zaopatrzenia" w materiały budowlane, w myśl filozofii zrównoważonego rozwoju nie będzie działaniem rozsądnym, bowiem koszty transportu, a z nimi związana emisja dwutlenku węgla, przerosną potencjalne oszczędności.

Stosowane narzędzia informatyczne (model 3D) pomagają symulować funkcjonowanie zastosowanych rozwiązań w ciągu całego roku (zróżnicowane parametry zewnętrzne, m.in. klimatyczne i wewnętrzne, np. liczba osób w budynku) w różnych godzinach każdego dnia i analizować „racjonalność" zastosowanych rozwiązań, tak aby podejmować decyzje, które z tych rozwiązań są optymalne.
Kryteria oceny budynku możemy podzielić na następujące:

Kategorie podstawowe:
1. Wybór miejsca (Sustainable Sites SS)
2. Ograniczenie zużycia wody (Water Efficiency WE)
3. Zużycie energii (Energy and Atmosphere EA)
4. Materiały i zasoby (Materials And Resources MR)
5. Jakość środowiska wewnętrznego (Indoor Environmental Quality IEQ)

Kategorie dodatkowe:
6. Innowacyjność (Innovation in Design ID)
7. Priorytety regionalne (Regional Priority RP)

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA