PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

10 księgowych pułapek w sprawozdaniach spółek z sektora nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 sie 2015 11:59

10 księgowych pułapek w sprawozdaniach spółek z sektora nieruchomości Maciej Krokosińki, TPA Horwath Poland

Poprawnie sporządzone sprawozdanie finansowe to nie tylko wizytówka spółki i jej kierownictwa oraz użyteczna informacja dla inwestorów i analityków, ale nierzadko też sprawny instrument promocyjny podmiotu, także w branży nieruchomościowej.

REKLAMA

- Biorąc pod uwagę poprawiającą się koniunkturę inwestycyjną na rynku nieruchomości komercyjnych oraz zauważalny wzrost dynamiki rozwoju rynku deweloperskiego szczególnie istotnym jest, by okresowe informacje finansowe sporządzane przez spółki z branży nieruchomości w formie sprawozdań, czy to o przeznaczeniu statutowym czy dla innych celów (np. zawarcia transakcji), były przygotowane rzetelnie oraz poprawnie – przekonuje Maciej Krokosińki z TPA Horwath Poland.

Taka sytuacja powinna zapewnić nie tylko zadośćuczynienie wymogom przepisów prawa oraz spełnienie statutowego obowiązku kierownictwa, lecz pozwolić w profesjonalny, merytoryczny i wiarygodny sposób na prezentację i ocenę wyników działalności spółki przez potencjalnym inwestorów oraz klientów. - Sprawna ocena atrakcyjności inwestycyjnej spółki powinna przyczynić się do szybszej realizacji procesu zakupowego, a właścicielom i kierownictwu spółki sprzedającej pozwoli utrwalić wizerunek wiarygodnego partnera biznesowego, zwiększając w ten sposób szanse na zawarcie kolejnych transakcji w przyszłości - dodaje.

Przedstawiamy ranking 10 kluczowych zagadnień, o jakich należy pamiętać przy sporządzaniu sprawozdań finansowych spółek z branży nieruchomości:

1. Nieruchomość inwestycyjną wyceniamy do wartości godziwej przy założeniu „największego i najlepszego przeznaczenia”.

W przypadku, gdy kierownictwo wybiera politykę rachunkowości opartą o wycenę nieruchomości inwestycyjnej w wartości godziwej, określenie jej wyceny powinno opierać się o tzw. „jak największe i najlepsze wykorzystanie” danej nieruchomości.

Oznacza to np., iż spółka posiadająca nieruchomość gruntową z zabudową magazynową, dla której realnym jest uzyskanie pozwoleń umożliwiających realizację zabudowy mieszkaniowej, powinna ocenić, który z dwóch wspomnianych wariantów pozwala uzyskać wyższą wartość i właśnie ją ująć w bilansie jako wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnej.

W praktyce bardzo często zdarza się jednak, że sporządzana przez rzeczoznawcę wycena nieruchomości bierze pod uwagę tylko obecny model wykorzystania nieruchomości, bądź sama nie została sporządzona dla celów sprawozdawczości finansowej (a np. dla celów potwierdzenie spełnienia warunków umowy kredytowej tzw. kowenantów), co może skutkować wykazaniem nieruchomości inwestycyjnej w nieprawidłowej wartości.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA