PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Adam Szejnfeld: W przyszłym roku lepsze warunki prawne dla branży budowlanej

  • wnp.pl
  • 10 mar 2014 08:35

Adam Szejnfeld: W przyszłym roku lepsze warunki prawne dla branży budowlanej

Budownictwo w przyszłym roku powinno mieć znacznie lepsze warunki działalności, dzięki wejściu w życie dwu fundamentalnych ustaw oraz wielu aktów wykonawczych - powiedział nam Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu nowelizacji ustawy zamówień publicznych.

REKLAMA

Najbardziej liczy on na nowelizację ustawy o zamówieniach publicznych, która znajduje się już w pracach komisji sejmowych oraz - przygotowywany nadal przez rząd - kodeks budowlany.

Według posła Szejnfelda, pierwsza z ustaw jest natury proceduralnej, ale dotyczy wielkiego rynku zamówień publicznych, szanowanego na ok. 150 mld zł rocznie.

„Celem jej nowelizacji jest stworzenie warunków, aby przedsiębiorcom opłacało się konkurować o zlecenia publiczne w oparciu o różne kryteria, przede wszystkim jakościowe, a nie tylko najniższą ceną, jak obecnie" - dodał Adam Szejnfeld. - „Stworzy również warunki do wyboru przez inwestora oferty bardziej racjonalnej, co przyczyni się też, szczególnie w dłuższym horyzoncie, do lepszego wykorzystania środków publicznych i ich efektywniejszego inwestowania."

Jak dodał, sam użytkuje w Sejmie drukarkę prywatną, ponieważ jest tańsza w eksploatacji, niż „służbowa" zakupiona przez kancelarię parlamentu, którą schował z tego powodu w szafie.

Jego zdaniem, ustawa o zamówieniach publicznych ma szansę wejść w życie już w drugiej połowie tego roku.

Trwają natomiast nadal prace (w tym konsultacje społeczne) kodeksu budowlanego. Jej projekt powinien trafić do Sejmu w końcu br.

- To wielki akt prawny, bowiem zmienia nie tylko prawo budowlane, ale kodyfikuje przepisy prawo budowlane, zagospodarowania przestrzennego, pewne kwestie ochrony środowiska, itp. - dodał poseł.

Przypomniał on, że wchodzi w życie tzw. mała nowelizacja prawa budowlanego. Ułatwia inwestycje o niewielkim rozmiarze. Zmiany obejmą m.in. zasady budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz zagospodarowania działek wokół nich.

Za podstawową zmianę uchodzi zastąpienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę przez zgłoszenie, wraz z projektem budowlanym. Projekt nie musi zawierać wszystkich warunków i uzgodnień z zarządcami sieci infrastruktury technicznej i zarządcami dróg gminnych i powiatowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA