PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bariery podatkowe blokują rozwój polskich funduszy inwestycyjnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 paź 2014 14:01

Ostatnie zmiany podatkowe, konieczność występowania o interpretacje przy dużych transakcjach czy ograniczenia prawne to tylko kilka z wielu przeszkód, które utrudniają rozwój polskich funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Krzysztof Tokarski, prezes zarządu TFI PZU SA.

REKLAMA

- Są pewne bariery z którymi musimy na co dzień się borykać. Chodzi głównie o ostatnie zmiany legislacyjne w zakresie prawa podatkowego. Opodatkowanie spółek celowych powoduje, że straciliśmy możliwość uzyskania efektu odroczenia podatkowego - tłumaczy Krzysztof Tokarski.

Takie rozwiązania sprawiają, że polskie podmioty przegrywają z instytucjami działającymi w Niemczech czy Luksemburgu.- Tamtejsze fundusze operują w lepszym otoczeniu podatkowym niż nasze rodzime podmioty - dodaje prezes TFI PZU.

Kolejne problemy, z jakimi muszą się borykać fundusze inwestycyjne, to ograniczenia prawne. Przykładowo mają one praktycznie 36 miesięcy na zbudowanie portfela nieruchomości. - Ten termin wydaje się dość rozległy, natomiast w rzeczywistości to nie jest dużo czasu, jeśli mówimy o zainwestowaniu większych pieniędzy czy realizacji większych projektów. To wymaga długiego procesu - tłumaczy Tokarski.

Inne problemy to m.in. proces rozliczania podatku VAT oraz konieczność występowania o interpretacje podatkowe przy różnych transakcjach. - Tego typu rzeczy jest bardzo wiele, ale wydaje mi się, że każdy polski fundusz zna specyfikę kraju i potrafi sobie z tym poradzić - dodaje prezes TFI PZU.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA