PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BCC o zakazie handlu w niedziele

 • Autor: PropertyNews
 • 19 paź 2017 12:54

BCC o zakazie handlu w niedziele fot. Unsplash

Business Centre Club jest przeciwny zawartym w obecnie procedowanym projekcie ustawy o handlu w niedziele rozwiązaniom. Ich wejście w życie spowoduje daleko idące, negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców, pracowników oraz całej gospodarki. Projekt podzielił społeczeństwo, różne środowiska, organizacje i instytucje.

REKLAMA

Za tydzień, w czwartek 26 października odbędzie się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP poświęcone obywatelskiemu projektowi ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni, zainicjowanemu przez NSZZ Solidarność. 

Projekt zakazu handlu w niedziele jest projektem obywatelskim. Jako taki nie tylko nie uwzględnia racji ekonomicznych, rzutujących na konkurencyjność polskiej gospodarki czy interesów pracodawców ale również nie bierze pod uwagę zdania rzeszy obywateli, których wolność jako klientów próbuje się ograniczyć. Nie uwzględnia także interesów niemałej grupy ludzi, w tym studentów, emerytów czy rencistów, którym w ten sposób ogranicza się możliwość dorobienia i polepszenia tym samym ich skromnych budżetów domowych.

Jak wynika z Raportu przygotowanego przez PwC na zlecenie i we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych, szacunkowe bezpośrednie straty Skarbu Państwa związane z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele to co najmniej 1,8 mld złotych. Konsekwencją wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę będzie spadek obrotów w sektorze handlu detalicznego, o co najmniej 9,6 mld złotych, a także spadek zatrudnienia o minimum 36 tys. osób.

Każdy zakaz z definicji ogranicza wolność. Tu rozszerzenie wolności jednych (częstokroć wolności pozornej, bo połączonej z jednoczesną utratą części zarobków) wiąże się z ograniczeniem wolności innych. BCC jest orędownikiem rozsądnego, optymalnie godzącego interesy wszystkich zainteresowanych stron, rozwiązania. Taka propozycja została wypracowana w gronie reprezentatywnych organizacji pracodawców – członków Rady Dialogu Społecznego.

W odpowiedzi na argumenty podawane przez projektodawców, a więc potrzebę zapewnienia pracownikom handlu wolnych niedziel, Business Centre Club, wraz z innymi przedstawicielami strony społecznej Rady Dialogu Społecznego, zaproponował rozwiązanie, które zagwarantuje pracownikom handlu obligatoryjnie dwie wolne niedziele w miesiącu – czyli dwukrotnie więcej niż obecnie – dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu Pracy.

 • 1
 • 2
 • CICHY9C1 2017-10-23 19:57:31
  Nie dalej jak dziś w Rzeczypospolitej był artykuł ile to na rynku brak ludzi do pracy ( dot. również handlu ) . Zamknięte galerie w niedziele z pewnością uregulują tą fatalną sytuacje .Jeżeli ktoś musi sobie kupić buty czy inne artykuły to ma ogromne możliwości w pozostałe dni tygodnia gdyż galerie są czynne co najmniej do 21.00
 • Marecki 2017-10-19 16:13:31
  Nie wiem, nie znam się, wiem, że małye sklepy w tym i franczyzy będą mogły handlowac w niedzielę, co mnie cieszy bo sam jeden prowadzę
 • Ludo 2017-10-19 15:45:23
  Pracuję w markecie i wiem, że kodeks pracy jest akurat słabo przetrzegany, dużo moich znajomych z pracy jest za tą ustwą, myśle że PIS ją przegłosuje i będziemy mieli wolne
PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA