PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Będą zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną

  • Autor: PAP
  • 23 cze 2016 17:33

Będą zmiany w ustawie o obrocie ziemią rolną Fot. Fotolia

Na początku lipca zaplanowano prace w Sejmie nad nowelizacją ustawy o sprzedaży ziemi. Chodzi zmianę przepisów, tak by banki mogły udzielać kredytów rolnikom czy właścicielom nieruchomości w przypadku, gdy zabezpieczeniem jego jest hipoteka - poinformował resort rolnictwa.

REKLAMA

Po wejściu w życie ustawy "o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa" banki zaczęły żądać wyceny gruntów, na których ma powstać nieruchomość powołując się na przepis w ustawie, że hipotekę można ustanowić na podstawie wartości gruntów na dzień ustanowienia hipoteki. Banki domagają się, by jej wartość oszacował rzeczoznawca, podczas gdy do tej pory banki same "na oko" oceniały tą wartość. Zablokowało to kredyty na inwestycje - tłumaczył PAP poseł Krzysztof Ardanowski (PiS).

Zaznaczył, że przepis ten został przeniesiony z poprzedniej ustawy przygotowanej przez PSL. Także podczas prac nad nową ustawą banki nie sygnalizowały takiego problemu. Ustawę trzeba szybko poprawić, przepisy zostaną zmienione na następnym posiedzeniu Sejmu - powiedział poseł.

W ministerstwie rolnictwa w czerwcu odbyły się trzy spotkania przedstawicieli MRiRW, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Agencji Nieruchomości Rolnych z przedstawicielami Związku Banków Polskich, Krajowej Rady Notarialnej oraz Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

Efektem przeprowadzonych rozmów jest wypracowanie rozwiązań, które nie naruszając podstawowych celów ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ułatwią udzielanie rolnikom i właścicielom nieruchomości rolnych o niewielkim obszarze, kredytów i pożyczek, których zabezpieczeniem będzie hipoteka na nieruchomości rolnej - napisano w komunikacie resortu.

Najważniejsze propozycje dotyczą m.in. umożliwienia nabycia nieruchomości rolnych w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym przez inne podmioty niż rolnik indywidualny oraz wyłączenie spod stosowania art. 68 ust.2a ustawy o księgach wieczystych i hipotece wszystkich nieruchomości rolnych, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, w tym głównie nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

Proponuje się także wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą suma hipoteki na nieruchomości rolnej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nie będzie mogła przewyższać kwoty kredytu lub pożyczki wraz z ich kosztami (odsetki, opłaty, prowizje itp.), a nie tak jak jest w obecnym stanie prawnym wartości rynkowej nieruchomości.

Ponadto proponuje się nowe, by projektowane korzystniejsze rozwiązania były stosowane w stosunku do postępowań wszczętych od dnia 30 kwietnia 2016 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy.

Biuro prasowe ministerstwa poinformowało, że propozycje tych rozwiązań zostaną przekazane do wykorzystania w trakcie prac parlamentarnych nad zmianą przepisów obowiązujących w tym zakresie.

Ustawa wstrzymuje na 5 lat sprzedaż państwowych gruntów, ponadto określa, że nabywcami ziemi rolnej mogą być tylko rolnicy indywidualni. Ogranicza to znacząco obrót ziemią rolną i prawdopodobnie spowoduje spadek jej ceny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Anka 2016-06-23 21:06:50
    Tak, a co w przypadku, kiedy działka rolna miała być wkładem własnym i zabezpieczeniem hipoteki? Do 30 kwietnia nie było z tym problemów. Działka wraz z wartością rynkową nowopowstającej nieruchomości była podstawą do szacowania wysokości kredytu. Mam nadzieję, że Panowie \"Włodarze\" właściwie podejdą do sprawy i sprawią by przepisy, które wprowadzą/zmienią nie były gorsze niż te obowiązujące przed 30 kwietnia i do których Banki stosowały się przy udzieleniu Kredytów. W końcu Państwo powinno pomagać Obywatelom a jeśli nie to przynajmniej nie szkodzić i nie przeszkadzać.
  • Karol 2016-06-23 21:29:38
    Mam firmę budowlaną i dwóch klientów już ma problem z uzyskaniem kredytów. U kolegów z branży podobne sytuacje. Do czego Ci na Wiejskiej zmierzają? Chcą upadku polskiego budownictwa? Wiadomo, że ludzie budując się napędzają inne gałęzie gospodarki. Banki i tak każdego wystarczająco prześwietlają zanim takiemu kredyt dadzą. Obudzcie się na Wiejskiej, bo przez Was tracimy pracę a ludzie nerwy i często dorobek życia!
  • IKA 2016-06-27 11:02:33
    Mamy 5ha działki rolnej; warunki zabudowy, decyzje ze starostwa, wyłączenie z produkcji rolnej, projekt domu, zdolność kredytowa, ale co z tego jak nie możemy dostać kredytu przez tą USTAWĘ? Działka jest warta o wiele więcej niż kredyt byśmy chcieli wziąć. Państwo pomaga czy szkodzi zwykłemu obywatelowi?
  • Zdzisław 2016-06-30 09:24:40
    Jestem osobą bezdzietną, USTAWA obrabowała mnie z ziemi rolnej. Nie mogę otrzymać pełnej renty 1000 zł ponieważ posiadam ziemię rolną na której pracowałem. Aby otrzymać niską rentę muszę za bezcen sprzedać wielkim rolnikom, lub oddać dla kościoła. Gdzie tu sprawiedliwość PiS? Spodziewałem się że na starość dodatkowym zabezpieczeniem niskiej renty będzie ziemia rolna, którą otrzymałem w darowiznie od rodziców. Teraz w moim obrębie jest kilku wielkich rolników którzy mają prawo kupić ziemię i stosują niepisane prawo niskiej ceny ziemi rolnej. To już mafia wielkich rolnikó powstała dzięki tej dobrej Ustawie. Jestem bardzo rozczarowany niesprawiedliwymi rządami PiS. Dlaczego kościół i związki wyznaniowe mają takie przywileje, dlaczego ANR może sprzedać do 2 ha każdemu, ale rolnik tylko 0.30 ha? Proszę Panie Ministrze Jurgiel nie opowiadać w TV że to dobra USTAWA bo to kłamstwo. Rolnicy bezdzietni zostali obrabowani z ziemi rolnej i teraz zostali biedakami. Panie Ministrze Jurgiel dołóż Pan ze swojej kasy na zakup ziemi rolnej dla wielkich bogatych rolników tak byłoby sprawiedliwie.
  • ciekawski 2016-07-01 15:41:34
    Co sądzę o tej ustawie? Proszę się domyślać. Czekam na nowelizację tylko czy tego bardziej nie zepsują? Chcieliśmy z żoną kupić dom... Upatrzony, wymarzony, mały, biały, domek... Wszystkie formalności dopełnione-myślimy \"fajnie, będzie nasz...\". Działka i dom nie użytkowany od 2 lat i wymaga nakładu sporej pracy. Ale to nic, aż oczy cieszyły się na myśl wspólnego zasuwania przy tym. Niestety, okazało się że budynek mieszkalny postawiony na działce rolnej-status działki B-R-r. Bank zablokował kredytowanie, obeszliśmy się smakiem. Pozostały smutek i wściekłość. KOLEJNY BUBEL PRAWNY ZAMIATANY POD DYWAN \"BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ\"... TYLKO KOMU???
  • Tel. +380505806241 (polsk 2016-08-10 18:16:50
    Ukraina.Sprzedam,wymienie motocykle Ural,Dniepr,Woschod,K750,TMZ53 kop.BMW Sahara.Stan kolekcjonerski. Kowrowiec,Minsk,Cezet,Jawa,Panonia.Restaurujemy i sprzedajemy zabytkowe motocykle.Ural,TMZ53 sowiecki odpowiednik BMW R75 Sahara,czesci,kask,obudowa zbiornika paliwa,akcesoria,ramy,elementy uzywane.Wizualnie nienagannie z wiarygodnie i najwyzszej jakosci dokonana restauracja.Ural MMZ8103 w dobrym stanie technicznym,rok produkcji 1989,przebieg 40tys.km,bak 18L wymienie na przedni transporter kopaczke do ziemniakow,maszyny rolnicze,sprzet. Zapraszamy do wspolpracy wszystkich zainteresowanych. Telefon: +380505806241 (polsk.), E-mail: nieruchomosci@ukr.net Skype:IgorKijow Europart,ul.O.Teligi 21,lok.24 Kijow 04060 Ukraina