PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Bliżej metropolii śląskiej

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2017 07:41

Bliżej metropolii śląskiej fot. Fotolia

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego zostanie przyjęte przez rząd w trybie obiegowym; premier Beata Szydło podpisze je w czwartek - poinformował we wtorek PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

REKLAMA

Również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek powiedział PAP, że rozporządzenie zostanie podpisane do piątku. Rozporządzenie powinno zostać wydane do 30 czerwca, by metropolia mogła - zgodnie z ustawą - powstać 1 lipca

Chodzi o realizację ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim z 9 marca br., podpisanej przez prezydenta 4 kwietnia br. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów właśnie z dniem 1 lipca 2017 r., a zacząć działać od 1 stycznia 2018 r.

O skierowanie projektu rozporządzenia na wtorkowe posiedzenie rządu minister spraw wewnętrznych i administracji wnioskował w piśmie podpisanym przez wiceministra Tomasza Zdzikota i adresowanym do Sekretarz Rady Ministrów Jolanty Rusiniak. Datowane na 23 czerwca pismo zostało zamieszczone na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W komunikacie CIR po wtorkowym posiedzeniu rządu nie zamieszczono informacji nt. rozporządzenia. "Otrzymaliśmy zapewnienie, że rozporządzenie (ws. utworzenia w woj. śląskim związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - PAP) zostanie podpisane do piątku" - powiedział PAP wojewoda Wieczorek.

Śląskie i zagłębiowskie samorządy starały się o metropolię od lat. Związek ma wykonywać część ich zadań publicznych w zakresie m.in. kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, a także planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju transportu zbiorowego. Jego nazwa, która znalazła się we wniosku samorządów, to "Śląsko-Zagłębiowska Metropolia".

Środki dla związku ma zapewnić przede wszystkim 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii (obecne szacunki przewidują, że to źródło zapewni ponad 300 mln zł rocznie w 2018 r.). Wolę uczestnictwa w metropolii zgłosiło 41 miast i gmin, o łącznej powierzchni 2553 km kw, zamieszkałych łącznie przez blisko 2,3 mln osób.

W kwietniu i maju samorządy te przeprowadziły wymagane procedury, m.in. konsultacje społeczne. Ich uchwały w tej sprawie - zgodnie z wymogami ustawy - zebrał samorząd Katowic. 29 maja katowiccy radni uroczyście przyjęli uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA