PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża budowlana o podzielonej płatności: "budzi obawy"

  • wnp.pl
  • 08 gru 2017 07:50

Branża budowlana o podzielonej płatności: "budzi obawy" Fot. mat. pras.

Zaplanowane na 2018 r. wprowadzenie mechanizmu tzw. podzielonej płatności może być kolejnym - po odwróconym VAT - czynnikiem, który mocno wpłynie na płynność finansową branży budowlanej. Podzielona płatność (split payment) ma być kolejnym narzędziem w walce z wyłudzeniami VAT. W efekcie ma ona zapewnić większe dochody podatkowe i wesprzeć konkurencję na rynku.

REKLAMA

Split payment opiera się o zmianę technologii w systemie rozliczeń międzybankowych. Umożliwi ona podatnikowi zapłatę swojemu kontrahentowi faktury w dwóch strumieniach finansowych: w strumieniu netto i w strumieniu VAT.

Kwota netto będzie dostępna dla kontrahenta w tradycyjny sposób bez ograniczeń, natomiast VAT będzie wpływał na specjalnie dedykowane temu konto.

Podatnik będzie miał ograniczone możliwości dysponowania znajdującymi się tam kwotami. Pieniędzmi z tego konta będzie można płacić VAT poddostawcom - także na specjalne konto - lub regulować zobowiązanie VAT w rozliczeniach z fiskusem. 

Odwrócona rewolucja

Wojciech Trojanowski, członek zarządu grupy Strabag w Polsce, przypomniał, że od początku 2017 r. obowiązuje już znowelizowana Ustawa o VAT, w ramach której wprowadzono mechanizm odwrotnego obciążenia na usługi budowlane.

Wpływ tych przepisów na rynek okazał się bardzo duży. Dlatego Strabag z niepokojem oczekuje kolejnych zmian, związanych właśnie ze split payment.

- Liczymy jednak, że tym razem przedsiębiorcy będą mieli czas na przygotowanie się do tego tak, że nie spowoduje to dużych perturbacji w branży, która tak czy inaczej jest narażona na zatory płatnicze - stwierdził Trojanowski.

Przypomnijmy, że celem wprowadzenia odwróconego VAT było ograniczenie oszustw, polegających na wystawianiu pustych faktur i wyłudzaniu podatku.

Od początku 2017 r. podwykonawcy kupują materiały z pełnym podatkiem VAT, a z generalnym wykonawcą rozliczają się bez VAT. Jeśli chcą odzyskać podatek, to muszą zwrócić się do urzędu skarbowego, aby wykazać nadpłatę i ubiegać się o jej zwrot.

Jak podkreślił Trojanowski, w styczniu nastąpiła rewolucja, a branża miała bardzo mało czasu, aby się na nią przygotować.

- Wprowadzenie odwróconego VAT spowodowało najpierw niepewność i nieświadomość, a potem problemy z płynnością naszych podwykonawców - powiedział portalowi wnp.pl Trojanowski.

- Mieli oni głównie trudności interpretacyjne czy, kiedy i w jakim zakresie stosować VAT odwrócony. My staliśmy na stanowisku, że traktujemy usługę całościowo - dodał.

Zaznaczył, że wprowadzenie nowych regulacji spowodowało wzrost cen. Podwykonawcy podwyższali koszty usług, aby zrekompensować utracone korzyści.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA