PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branża krytykuje projekty ustaw około budowlanych

  • wnp.pl
  • 21 lip 2012 12:48

Zakończyły się konsultacje społeczne nad „konstytucją budownictwa", czyli projektem ustawy o prawie budowlanym i niektórych innych ustawach. Środowiska budowlane aktywnie włączyły się, przygotowując uwagi i ekspertyzy, informuje sekretariat Kongresu Budowlanego.

REKLAMA

Wśród przedstawionych opinii stowarzyszeń i grup eksperckich jest też opinia Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa do wcześniejszego projektu ustawy w sprawie niezaspokojonych należności przedsiębiorców za niektóre prace, czyli - wynagrodzenia podwykonawców. Izba negatywnie opiniuje ten projekt. Zdaniem Wojciecha Malusiego, prezesa OIGD, pomimo zrozumiałych dobrych intencji ustawodawcy, to jednak ze względu na niekonstytucyjność projektowanych rozwiązań, wyrażającą się wolą udzielenia pomocy jedynie wybranej grupie przedsiębiorców, a także ich niezgodność z dyrektywami UE (dotyczącymi zakazu pomocy publicznej przedsiębiorcom), w tej wersji ustawa nie powinna być przyjęta.

Z kolei członkowie Grupy B8 (skupiającej przedstawicieli samorządów, stowarzyszeń i organizacji zawodowo związanych z procesami planowania, projektowania i realizacji inwestycji) ogólnie pozytywnie przyjmują projekt „Założeń do ustawy Prawo budowlane, o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (i niektórych innych ustaw)."

Środowisko to podziela pogląd o potrzebie kompleksowej przebudowy systemu prawa planistycznego i inwestycyjnego w Polsce, albo przez powstanie Kodeksu budowlanego, albo kompleksową nowelizację Prawa budowlanego, ustawy o Planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i innych aktów prawa z nimi związanych.

Grupa B8 podziela również pogląd, że równolegle z pracą nad Kodeksem budowlanym, możliwa i celowa jest częściowa nowelizacja obecnego prawa, pod zasadniczym wszakże warunkiem: bez względu na zakres takiej nowelizacji, musi być ona oparta o kompleksową diagnozę obecnego stanu i docelową koncepcję kodeksu, zbudowaną na rzetelnym rozpoznaniu procesu planistycznego i inwestycyjnego.

Tymczasem przedstawiony projekt nowelizacji wspomnianej ustawy „powstał bez należytej diagnozy stanu obecnego oraz wystarczającego rozpoznania i uwzględnienia wymogów procesu planistycznego i inwestycyjnego" - stwierdzają eksperci B8.

W rezultacie jest on luźnym zbiorem, często ciekawych samych w sobie, lecz niespójnych pomysłów, w wielu wypadkach oderwanych od specyfiki procesu inwestycyjnego. Nie uwzględnia, fundamentalnych dla całego systemu, powiązań funkcjonalnych poszczególnych instytucji i instrumentów planistycznych, projektowych i realizacyjnych oraz wynikających z tego ról i wzajemnych relacji pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego. W efekcie całość jest sprzeczna wewnętrznie a w wielu wypadkach sprzeczna z celem, któremu miałyby służyć, oceniają eksperci B8.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA