PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budynek czy budowla? Jest wyrok Trybunału

 • Autor: PropertyNews.pl
 • 15 gru 2017 15:36

Budynek czy budowla? Jest wyrok Trybunału Fot. Shutterstock

13 grudnia br. Trybunał Konstytucyjny (SK 48/15) odrzucił jako niezgodne z Konstytucją stanowisko, że obiekt spełniający definicję budynku może być budowlą. Orzeczenie to otwiera podatnikom możliwość dochodzenia nienależnie pobranego podatku od nieruchomości wraz z odsetkami nawet od dnia zapłaty podatku do dnia jej zwrotu.


REKLAMA

Podatnicy mają możliwość złożenia wniosków o zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości, bądź w przypadku postępowań, które zostały już zakończone – wniosków o wznowienie postępowań.

W wyroku Trybunał wskazał, że linia interpretacyjna przyjęta przez organy jest błędna, zaś w sytuacji, gdy obiekt budowlany spełnia przesłanki, aby uznać go za budynek, niedopuszczalnym jest kwalifikowanie go jako budowli.

Wyrok przeczy dotychczasowej praktyce organów i sądów opodatkowania obiektów spełniających definicję budynku (stacji transformatorowych, stacji gazowych, stacji telekomunikacyjnych, silosów, elewatorów) jako budowli. Zmiana klasyfikacji po wyroku TK przekłada się na oszczędności podatkowe nawet w wysokości kilku milionów złotych.

Tło orzeczenia

Podatek od nieruchomości obciąża budynki i budowle. Klasyfikacja to jednej z tych kategorii ma kolosalne skutki finansowe, gdyż: Budynki są opodatkowane od powierzchni (obecnie maksymalna stawka 22 zł / mkw; nie ma znaczenia wartość obiektu), Budowle są opodatkowane 2 proc. podatkiem od wartości, W efekcie, jeśli stację transformatorową o wartości 100 tys. zł i powierzchni 4 mkw:  Uznamy za budynek – podatek od nieruchomości wyniesie 88 zł, Uznamy za budowlę – podatek od nieruchomości wyniesie 2.000 zł (20 razy więcej).

Rozpoznanie budynków, co do zasady nie powinno sprawiać trudności, ponieważ kryteria ich identyfikacji precyzuje definicja zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którą budynek charakteryzuje: trwałe związanie z gruntem, wydzielenie z przestrzeni za pomocą przegród,  posiadanie fundamentów, posiadanie dachu. 

Budowle nie zostały natomiast zdefiniowane w tak precyzyjny sposób, bowiem zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych są to obiekty budowlane w rozumieniu prawa budowlanego (element pozytywny definicji), niebędące budynkami lub obiektami małej architektury (element negatywny definicji). Katalog przykładowych budowli został wskazany w przepisach Prawa budowlanego (w katalogu wymieniono m.in. zbiorniki, sieci gazową i elektryczną). Problem pojawia gdy określony obiekt jest w katalogu budowli ale jednocześnie spełnia definicję budynku. 

 • janusz wysocki 2017-12-17 13:56:14
  KONTENERY w prawie budowlanym. Na gorąco, po pierwszym czytaniu dokumentów w sprawie (bez uzasadnienia TK, którego na razie nie ma);
  Przez analogię:
  1/ BUDYNEK, przeznaczony do zamontowania w nim urządzeń telekomunikacyjnych
  2/ KONTENER, w którym montuje się urządzenia telekomunikacyjne
  to dwa różne określenia użyte przez Ustawodawcę w ustawie Prawo Budowlane.

  PB. Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
  2b) wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 ;
  Wniosek: należy wyjaśnić jakie przedmioty materialne będące produktami finalnymi budowy mieszczą się w zakresie określenia OBIEKT BUDOWLANY OKREŚLANY MIANEM BUDYNKU.

  Scire leges non hoc est verba earum tenere, sed vim ac potestatem - znać ustawy to nie znaczy trzymać się ich słów lecz rozumieć ich sens i znaczenie.

  fb budownictwo-prawo.pl
 • jw 2017-12-17 12:25:18
  Garaż w takim przypadku służy do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (obowiązkowe miejsca postojowe dla samochodów osobowych tak jak np. komórka lokatorska do przechowywania ziemniaków ,słoików; wózkarnia itd.
  fb budownictwo-prawo.pl
 • leonidas 2017-12-16 18:17:01
  Czy w świetle tego orzeczenia garaż pod budynkiem mieszkalnym, wykazany w oddzielnym akcie notarialnym naley traktować jako budowla czy jako część mieszkalna. Zgodnie z prawem budowlanym jest częścią mieszkalna a urząd traktuje to jak budowla i pobiera znacznie wyższy podatek ?.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA