PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

CBA donosi do prokuratury na zarząd Portu Lotniczego Lublin

  • Autor: PAP
  • 08 lis 2016 15:49

CBA donosi do prokuratury na zarząd Portu Lotniczego Lublin Fot. Fotolia

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Portu Lotniczego Lublin (PLL) złożyło do prokuratury CBA. Chodzi o organizację kosztującego 1,5 mln zł wyjazdu ok. 100 osób na konferencję do Izraela.

REKLAMA

"Delegatura CBA w Lublinie, na podstawie własnych ustaleń, zawiadomiła Prokuraturę Okręgową w Lublinie o możliwości popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień (296 par. 1 kk) przez Prezesa Portu Lotniczego Lublin SA w Lublinie poprzez sfinansowanie za ponad 1,5 mln zł konferencji w Izraelu mającej promować region, co skutkowało niegospodarnym rozporządzaniem mienia spółki" - poinformował we wtorek Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Konferencja odbyła się w czerwcu tego roku w Tel Awiwie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów, instytucji kultury, lubelskich uczelni, przedsiębiorcy z woj. lubelskiego.

Według ustaleń CBA, władze PLL podpisały umowę na organizację tego wyjazdu "z jedną z dopiero co powstałych (w lutym br.) lubelskich fundacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, a kwota 1,5 mln zł znacząco odbiegała od cen rynkowych".

Za te pieniądze - jak dodał Kaczorek - w konferencji miało uczestniczyć 120 osób. "Okazało się jednak, że do Izraela wyjechało tylko 96 osób, choć zapłacono za pełną pulę. Koszt wyjazdu jednego uczestnika wyjazdu do Izraela wyniósł około 16 tys. zł" - zaznaczył.

Kaczorek poinformował, że funkcjonariusze CBA zweryfikowali kosztorys z umowy PLL z fundacją na podstawie uśrednionych cen rynkowych. "Z dokonanych ustaleń wynika, że kwoty w kosztorysie były znacznie zawyżone, nawet dwukrotnie. Dodatkowo w kosztorysie uwzględniono trudno weryfikowalne, nieudokumentowane koszty, jak np. technika sceniczna - 95 tys. zł czy hostessy - 12 tys. zł" - zaznaczył.

Według CBA, wszystko to może to świadczyć "o wątpliwym, nierzeczywistym, ujętym w umowie, koszcie organizacji wyjazdu zorganizowanego przez fundację". Kaczorek podkreślił, że działalność PLL, jaka wynika ze statutu lotniska, "nie obejmuje działalności podejmowanej przez lotnisko na rzecz i w interesie podmiotów trzecich, a w wyjeździe uczestniczyły jedynie cztery osoby z PLL SA".

Władze Portu w obszernym oświadczeniu wyjaśniły m.in., że lotnisko od początku funkcjonowania prowadzi wiele działań, mających na celu zainicjowanie połączenia lotniczego z Izraela do Lublina. "Ze względu na historię, edukację i turystykę kierunek ten jest jednym z najważniejszych dla rozwoju lubelskiego lotniska" - napisano.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA