PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Cel administracji podatkowej: większa dobrowolność płacenia podatków

  • Autor: PAP
  • 31 lip 2015 14:25

Jednym z celów administracji podatkowej jest zwiększenie poziomu dobrowolności płacenia podatków - podkreślił w piątek podczas uroczystości "Dnia Skarbowości" wiceminister finansów Jacek Kapica. Poinformował, że dokument w tej sprawie zostanie zaprezentowany we wtorek.

REKLAMA

Obecny na uroczystościach minister finansów Mateusz Szczurek powiedział, że z administracją skarbową jest szczególnie związany; dodał że pełni ona też szczególną rolę stojąc na straży budżetu oraz uczciwości w obrocie gospodarczym.

Wskazał, że praca administracji skarbowej jest trudna i często nie doceniana, ale "kto wie, czy nie najważniejszą pracą w administracji publicznej w Polsce". Szczurek zaznaczył, że administracja podatkowa przeszła w ostatnim czasie istotne zmiany, które nie byłyby możliwe bez zaangażowania ludzi.

"Każda misja rozbije się w nicość bez zaangażowania tych, którzy maja ją wdrażać w życie" - podkreślił minister finansów. Dodał, że w tym roku administracja skarbowa wchodzi w nową rzeczywistość.

Szef administracji podatkowej, wiceminister finansów Jacek Kapica przedstawił kierunki Strategii Rozwoju Administracji Podatkowej. Poinformował, że dokument zostanie zaprezentowany we wtorek.

Kapica wyjaśnił, że wśród przyczyn przygotowania strategii leżały m.in. sygnały zewnętrzne, jak np. raporty MFW i PwC oraz wewnętrzne przekonanie o potrzebie przygotowania planu rozwoju administracji.

"Musieliśmy sobie też określić pewne reguły wdrożenia wspierania podatnika w dobrowolnym wypełnianiu obowiązków podatkowych i rozwoju wysokiego standardu usług publicznych" - tłumaczył Kapica.

Według niego misja Strategii wypracowanej przez pracowników administracji podatkowej to: "pomagamy płacić podatki dla dobra wspólnego". Wyjaśnił, że misja ta oddaje sens pracy administracji.

W tej misji powinien odnaleźć też sens każdy podatnik, który płaci podatki dla dobra wspólnego i każdy urzędnik administracji podatkowej, który pobiera podatki dla dobra wspólnego" - podkreślił wiceminister.

Jak zaznaczył, zawarta w Strategii misja polega na dążeniu do budowania administracji przyjaznej, nowoczesnej i profesjonalnej "dla uzyskania wysokiego poziomu dobrowolności płacenia podatków i wspierania rozwoju gospodarczego".

Kapica poinformował, że cel Strategii to m.in. zapewnienie dochodów z danin publicznych przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ich poboru.

Inny wskazany przez niego cel to zwiększenie poziomu dobrowolności wypełniania obowiązków podatkowych w warunkach wzajemnego zaufania, rozwój profesjonalnej kadry, koncentracja zasobów i wzmocnienie zarządzania na poziomie centralnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA