PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Chmielna 70. Od tego adresu zaczęła się afera reprywatyzacyjna

  • Autor: PAP
  • 30 sty 2017 16:18

Chmielna 70. Od tego adresu zaczęła się afera reprywatyzacyjna fot. Pixabay

Po ujawnieniu w sierpniu ub.r. okoliczności zwrotu wartej nawet 160 mln zł działki obok Pałacu Kultury - Chmielnej 70 sprawa reprywatyzacji w Warszawie stała się głośna w całym kraju. W poniedziałek zatrzymano pięć osób w śledztwie dot. stołecznej reprywatyzacji.

REKLAMA

CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu zatrzymało w poniedziałek rano pięć osób w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie, m.in. adwokata Roberta N. i b. wicedyrektora w stołecznym ratuszu Jakuba R. Jak poinformowało CBA, zatrzymani usłyszą zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym.

O sprawie reprywatyzacji w Warszawie mówiło się od lat, na nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami zwracały uwagę ruchy lokatorskie i miejskie. Symbolem stała się sprawa zwrotu w 2012 r. działki w samym sercu Warszawy, obok Pałacu Kultury pod przedwojennym adresem Chmielna 70, o wartości szacowanej nawet na ok. 160 mln zł. Już w kwietniu 2016 r. "Gazeta Wyborcza" pisała, że działka nie powinna nigdy trafić w prywatne ręce, ponieważ zostało za nie przyznane odszkodowanie na podstawie międzynarodowej umowy.

Jednym z przedwojennych właścicieli działki przy Chmielnej 70 był obywatel Danii Holger Martin, który był właścicielem 2/3 spornego gruntu. Ale Dania była jednym z państw, z którym władze PRL zawarły układ indemnizacyjny (odszkodowawczy), zakładający przejęcie przez Danię wszelkich roszczeń obywateli duńskich wobec Polski z tytułu nacjonalizacji majątków duńskich w Polsce na podstawie tzw. dekretu Bieruta.

Po pierwszych publikacjach nt. Chmielnej 70 władze Warszawy przekonywały, że zostały wprowadzone w błąd przez Ministerstwo Finansów. Złożyły zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników resortu, ponieważ w 2010 r. zwróciły się do MF o informację, czy na podstawie układu indemnizacyjnego przyznane zostało odszkodowanie za nieruchomość przy dawnej ulicy Chmielnej 70. MF wskazało wówczas, że nie dysponuje dokumentacją związaną z wypłatą odszkodowania za tę nieruchomość.

Tymczasem MF podawało, że stołeczny ratusz przed wydaniem decyzji o zwrocie nieruchomości wiedział o wątpliwościach dotyczących nieruchomości przy dawnej Chmielnej 70, że sprawa była rozpatrywana w kontekście układu indemnizacyjnego oraz, że MF stara się o uzyskanie dokumentów rozstrzygających kwestię, czy odszkodowanie zostało wypłacone czy nie i że są braki w dokumentach. Dopiero na początku 2016 r. urzędnicy MF przywieźli z Danii 14 tys. dokumentów, w tym dotyczące Chmielnej 70.

  • EWA 2017-02-12 20:01:00
    A nieprawda, bo Panstwo po zlozonych wnioskach w 1946 r. rozpatrywalo je tylko, ze urzednicy pomagali hochsztaplerom likwidowac dokumenty - tyczy sie to rowniez czasu informatyzacji w Notariacie - sadach rejonowych!
    a urzednicy gmin i m.st. Warszawy na zamowienie wydawali po 1989 r. decyzje, ktore juz obecnie porobily ze zlodzieji - "dawnych wlascicieli" czyli wlasnosci! dzisiaj nie wierze, ze cokolwiek ujrzy swiatlo dzienne - bo dokumenty nie sa w wielu przypadkach do odtworzenia po 1989 roku - koronkowa robota!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA