PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ciąg dalszy sporu o Poznańską 14. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję władz Warszawy

  • Autor: PAP
  • 18 wrz 2017 18:07

Ciąg dalszy sporu o Poznańską 14. Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję władz Warszawy Warszawa, fot. Shutterstock

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję reprywatyzacyjną władz Warszawy ws. ul. Poznańskiej 14, jako wydaną z rażącym naruszeniem prawa. Mieszkańcy kamienicy od dzisiaj mogą czuć się bezpiecznie - zapewnił szef komisji Patryk Jaki.

REKLAMA

Nieruchomość w 2013 r. przekazano w użytkowanie wieczyste spadkobiercy dawnych właścicieli, którego reprezentował adwokat Robert N. (podejrzany w sprawie nieruchomości przy ul. Chmielnej 70; jest w areszcie). Decyzję w imieniu prezydent Warszawy podpisał ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jerzy Mrygoń. Niedługo później spadkobierca sprzedał spadek Robertowi N. i Januszowi Piecykowi. W styczniu 2014 r. sprzedali oni nieruchomość spółkom Jowisz związanym z Grupą Fenix.

Jaki ogłosił, że komisja uchyliła w całości decyzję prezydenta m.st. Warszawy i odmówiła ustanowienia prawa użytkowania wieczystego; decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu Jaki mówił, że decyzja z 2013 r. została wydana z rażącym naruszeniem prawa m.in. ze względu na brak należytej staranności prezydenta stolicy przy ustaleniu stanu faktycznego sprawy. Podkreślił, że po reprywatyzacji "radykalnie pogorszyła" się sytuacja lokatorów kamienicy.

"Po pierwsze najemcy lokali komunalnych stracili swój dotychczasowy status stając się stroną umów cywilnoprawnych z nabywcami nieruchomości. Po drugie czynsz najmu lokali mieszkalnych został znacznie podwyższony wbrew woli najemców" - wskazywał.

Dodał, że brak możliwości terminowego regulowania zawyżonych opłat spowodował zadłużenie mieszkańców i wraz z narastającymi odsetkami stał się podstawą do zainicjowania przez nabywców nieruchomości postępowań sądowych o zapłatę i eksmisję z lokali.

Jaki powiedział, że decyzja uchylająca ws. reprywatyzacji Poznańskiej 14 otwiera drogę dla lokatorów do odszkodowań na drodze cywilnej. Ocenił, że najważniejsze jest, że spółka Jowisz, która nabyła prawa do Poznańskiej 14, "nie ma już prawa, by nękać mieszkańców".

Przewodniczący komisji ocenił też, że spółka Jowisz przed nabyciem praw do Poznańskiej "była w stanie z łatwością dowiedzieć się, że są one obarczone wadą prawną". "Nabywca nie wykazał należytej staranności w zakresie zbadania stanu prawnego nieruchomości, co świadczy o rażącym błędzie i tym samym złej wierze. Istnienie złej wiary wyłącza rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych oraz istnienie nieodwracalnych skutków prawnych" - powiedział Jaki.

Uzasadniając orzeczenie, mówił że w chwili wydania decyzji władze stolicy dysponowały prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 12 kwietnia 2010 r., z którego wynikało, że spadkobierca nabył spadek po swoich krewnych. "Jednak w przypadku zaistnienia wątpliwości odnoszących się do prawidłowości tego orzeczenia spadkowego mogło ono podlegać wzruszeniu w odpowiednim trybie" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA