PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co zmieni nowe Prawo działalności gospodarczej w relacjch przedsiębiorca - państwo

  • Autor: PAP
  • 25 lut 2015 17:13

Wzmocnienie roli organizacji przedsiębiorców tak, by państwo mogło im przekazywać część zadań w sferze publicznej m.in. związanych z dbaniem o jakość towarów czy usług - zapowiedział wiceminister gospodarki Mariusz Haładyj w środę w BCC.

REKLAMA

Eksperci BCC pytali wiceszefa MG, czy nowe Prawo działalności gospodarczej, nad którym pracuje resort gospodarki, odmieni relacje przedsiębiorca - państwo.

Haładyj odpowiedział, że Ministerstwo Gospodarki chce wzmocnić w sensie prawnym uregulowania dotyczące organizacji przedsiębiorców. "To nie jest jakiś jeden schowany przepis w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, tylko odrębny rozdział" - zaznaczył.

Chodzi o to - jak podkreślił Haładyj - "by dać sygnał, by państwo korzystało z organizacji reprezentujących przedsiębiorców w realizacji zadań także w sferze publicznej, na przykład w dbaniu o jakość towarów czy usług". "Oczywiście z różnego rodzaju +bezpiecznikami+, żeby też nie ograniczać konkurencji" - zastrzegł. "Aby państwo mogło część z tych zadań przekazywać organizacjom, czy też, aby organizacje mogły reprezentować przedsiębiorców przed organami administracyjnymi w indywidualnej sprawie, kiedy ten indywidualny interes przedsiębiorcy za tym przemawia, oczywiście też za jego zgodą" - dodał.

Ekspert BCC ds. gospodarki i legislacji Witold Michałek zgodził się z "potrzebą włączenia organizacji przedsiębiorców w wykonywanie zadań publicznych". Miał jednak pewne wątpliwości. "Organizacje przedsiębiorców będą miały prawo stawać do konkursu, żeby ubiegać się o możliwość wykonywania pewnych zadań publicznych pod pewnymi warunkami stawianymi przez administrację. Zakładamy, że jakaś organizacja wygrywa ten konkurs i pełni tę rolę. Dotyczy to najróżniejszych zadań, też związanych z dbałością o jakość towarów i usług. (...) Patrząc na to z szerszego punktu widzenia to są typowe zadania dla organizacji samorządu gospodarczego, a tego samorządu u nas dzisiaj nie ma" - wskazał Michałek.

"Zawsze istnieje podejrzenie (...), że jeśli jakaś jedna (organizacja - PAP) +przebije się+ w konkursie i +złapie+ ten obszar wykonywania zadań publicznych, to będzie go wykonywała szczególnie zwracając uwagę na własny interes, własnej organizacji, własnych członków" - dodał ekspert BCC ds. gospodarki i legislacji.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA