PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Co zmienił 2018?

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 02 sty 2018 08:39

Co zmienił 2018? Fot. pixabay

Rok 2018 przyniósł wiele zmian legislacyjnych. To m.in. wyższa pensja minimalna, składki ZUS, kwota wolna od podatku, zakaz handlu w niedziele, mechanizm podzielonej płatności podatku VAT oraz nowe podatki od nieruchomości komercyjnych i najmu. W tym roku zapłacimy też za foliowe torby w sklepach.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 roku kwota wolna od podatku wzrosła z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Ta sama ustawa wprowadza także tzw. minimalny podatek dochodowy dla właścicieli nieruchomości komercyjnych o wartości przekraczającej 10 mln zł. Zmienią się także zasady opodatkowania najmu. Minimalna płaca wzrasta do 2100 zł brutto, czyli o 100 zł (5 proc.) w stosunku do 2017 roku. Wzrasta też minimalna stawka godzinowa za pracę, od 1 stycznia wynosi 13,70 zł (do tej pory było to 13 zł). Zmienia się też sposób opłacania składek do ZUS. Przedsiębiorcy będą wysyłać tylko jeden przelew miesięcznie - na dedykowany firmie numer rachunku składkowego. Wzrosną także maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych. Zgodnie z nowymi przepisami od stycznia w sklepach nie można wydawać jednorazowych plastikowych toreb za darmo. Weszło też w życie ograniczenie stosowania stawki ryczałtu 8,5 proc. do przychodów z najmu nieprzekraczających rocznie 100 tys. zł. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 lipca 2018 roku zacznie obowiązywać mechanizm split payment. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA