PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czego branża nieruchomości oczekuje od nowego rządu?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 lis 2015 14:34

Czego branża nieruchomości oczekuje od nowego rządu? Joanna Mroczek, Director Research Marketing CBRE

Nowe podejście do wspierania inwestorów, zmiany w prawie budowlanym i przyspieszenie uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego - to tylko kilka propozycji ekspertów CBRE dla nowego rządu Polski.

REKLAMA

Jak tłumaczy dyrektor badań i marketingu w CBRE, Joanna Mroczek, nowy rząd oznacza dużą niepewność dla gospodarki. Najważniejsze propozycje PiS, takie jak zmiany struktury ministerstw, podatek od instytucji finansowych, podatek od sklepów wielkopowierzchniowych czy zakaz handlu w niedzielę będą miał pewne, choć mało przewidywalne w dłuższej perspektywie czasu, konsekwencje. 

Branża nieruchomości komercyjnych ma jednak swoje specyficzne potrzeby. Ekspert CBRE zwraca uwagę na cztery główne zadania, jakimi powinny zająć się nowe władze. Po pierwsze konieczne jest opracowanie systemu wsparcia dla inwestorów tworzących miejsca pracy. Chodzi tu zarówno o polskie, jak i zagraniczne firmy. Celem władz powinna być poprawa ich konkurencyjność na poziomie regionu.

CBRE wskazuje także na konieczność zmian wpływających na uproszczenie procesów inwestycyjnych, w tym uzyskania pozwoleń budowlanych i przyspieszenie tempa uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem Joanny Mroczek nowy rząd powinien także wpłynąć na lepszą współpracę miejskich urzędników z sektorem prywatnym w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej, jak również zapewnić większą swobodę administracji w zarządzaniu własnymi zasobami nieruchomości oraz elastyczności w wyborze własnej siedziby.

- Niezależnie od rozwoju sytuacji, należy bacznie przyglądać się wszelkim działaniom nowego rządu i poprzez współpracę z organizacjami związanymi z rynkiem nieruchomości, starać się przeciwdziałać zmiano, które mogą w jakikolwiek sposób zahamować jego rozwój - komentuje Joanna Mroczek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA