PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Czy nowe prawo zmieni rynek nieruchomości?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 sty 2016 11:44

Czy nowe prawo zmieni rynek nieruchomości? Agata Demuth, partner Schönherr

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. użytkowania wieczystego oraz planowana reforma obrotu nieruchomościami rolnymi to, zdaniem prawników z kancelarii Schönherr, najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy kluczowe dla rynku nieruchomości.

REKLAMA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z marca 2015 roku sprawił, że niektóre przepisy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności stały się niezgodne z konstytucją. Konsekwencje są znaczące - praktycznie wszystkie osoby prawne nie mogą domagać się przekształcenia. Możliwa jest jedynie sprzedaż prawa własności nieruchomości, ale formalny właściciel - Skarb Państwa lub samorząd  - nie musi się na to zgodzić.

Jak zaznaczają prawnicy Schönherr, rynek oczekuje zastąpienia niekonstytucyjnej przepisów nowymi regulacjami. Pozwoli to na większe możliwości dla firm, które posiadają nieruchomości w formie użytkowania wieczystego.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

  • zbyszekn@proprium.pl 2016-01-29 05:25:01
    W sprawie niekonstytucyjności przepisów ustawy przekształceniowej (użytkowania wieczystego) Trybunał uzasadniając naruszenie art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (zasadę sprawiedliwości społecznej) Trybunał uznał, że kwestionowane przepisy „wykreowały przywileje majątkowe dla określonych grup podmiotów” powodując jednocześnie uszczuplenie majątku publicznego z założenia służącego zaspokojeniu potrzeb całej wspólnoty. Ciekawym jest, że owego uszczuplenia Sędziowie Trybunału nie dopatrzyli się w przywilejach dla SM i osób fizycznych użytkujących wieczyście grunty przeznaczone na cele mieszkaniowe.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA