PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Dobre prawo pozwoli na rozwój polskiej gospodarki

  • Autor: PAP
  • 23 paź 2015 16:42

Dobre prawo pozwoli na rozwój polskiej gospodarki Fot. Fotolia

MG działa na rzecz usprawnienia i uproszczenia prawa dla przedsiębiorców. Projekty przygotowywane są we współpracy m.in. z przedsiębiorcami i organizacjami ich reprezentującymi. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie barier w prowadzeniu biznesu i zaproponowanie rozwiązań, które pomagają rozwijać działalność gospodarczą.

REKLAMA

Jedną z kluczowych inicjatyw resortu gospodarki w obszarze prawa dla przedsiębiorców są tzw. ustawy deregulacyjne. Dzięki czterem dotychczas wprowadzonym regulacjom tego typu dokonano łącznie ponad 300 zmian w ponad 100 ustawach.

Wprowadzono m.in. możliwość składania oświadczeń przedsiębiorcy w miejsce zaświadczeń otrzymywanych z urzędów, skrócono z 10 do 5 lat okres przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS. Opracowano również rozwiązania dotyczące VATu kasowego i pakiet portowy który skraca czas kontroli granicznych i wydłuża termin na rozliczenie VAT dla upoważnionych importerów AEO. Dzięki temu polskie porty stały się bardziej konkurencyjne, zwiększyła się liczba towarów przeładowywanych w portach, wyraźnie skrócił się czas kontroli.

Według szacunków MG dzięki uproszczeniu formalności, zmniejszeniu obciążeń administracyjnych i redukcji opłat urzędowych przedsiębiorcy oszczędzają ok. 8 mld zł rocznie.

MG współpracowało również z Ministerstwem Sprawiedliwości przy nowym Prawie restrukturyzacyjnym. Przepisy ustawy pomogą firmom w trudnej sytuacji kontynuować działalność a jeżeli nie ma już szans uratowanie przedsiębiorstwa - usprawnić procesy upadłościowe.

Ważnym elementem wsparcia przedsiębiorców jest także przygotowana przez MG ustawa o wsparciu polubownych metod rozwiązywania sporów. Ustawie towarzyszą inicjatywy pozalegislacyjne takie jak rozbudowa sieci Centrów Arbitrażu i Mediacji. Prowadzą one postępowania mediacyjne jak i upowszechniają wiedzę o korzyściach, jakie daje polubowne rozwiązywanie konfliktów gospodarczych.

Znaczącą zamianę przyniosła również nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w ramach której ograniczono uciążliwość kontroli przedsiębiorców przez urzędy.

Ponadto należy wymienić nowelizację ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Nowelizacja ograniczy ryzyko gwałtownego wzrostu zadłużenia w wypadku wzrostu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało także projekt Prawa działalności gospodarczej które określa i systematyzuje zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. PDG wyznacza również nowe standardy w relacjach pomiędzy administracją publiczną a przedsiębiorcami.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA