PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Inwestorzy zagraniczni w Polsce potrzebują stabilnego prawa

  • wnp.pl
  • 20 maj 2013 11:24

To dzięki inwestorom zagranicznym obecny w Polsce od początku transformacji ustrojowej, osiągnęliśmy taki wzrost gospodarczy i pozycję w Europie. Inwestorzy byli, są i będą potrzebni w każdej kategorii i dziedzinie, a polityka rozwojowa powinna tę potrzebę uwzględniać. Przez 20 lat zdobyli już zaufanie do naszego kraju ale nadal działania utrudnia im niestabilne prawo. Takie wnioski płyną z panelu "Inwestorzy zagraniczni w Polsce" zorganizowanego trzecia dnia V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

REKLAMA

Poseł PO, Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że Polacy ambiwalentnie podchodzą do inwestorów zagranicznych, którzy inwestują w portfelowo w przedsięwzięcia usługowe czy produkcyjne. Oni w zasadzie są odbierani pozytywnie, ale jeśli jakiś zagraniczny inwestor kupuje firmę traktowaną jako dobro narodowe to jest prawie złodziejem.

- Ale tak na prawdę trudno sobie wyobrazić, aby kraj który przechodzi poważną transformację ustrojową, dopiero buduje swój kapitał, mógł sobie poradzić i budować konkurencyjność na przyszłość bez inwestorów zagranicznych. Z wielu oczywistych powodów chociażby z powodu kapitału, nowych technologii, wiedzy ale przede wszystkim z powodu rynków zbytu. Polska jako państwo odnosi spore sukcesy na arenie międzynarodowej, rozwijajmy się, modernizujemy i to w czasach światowego kryzysu. Ale przecież jednym z motorów eksport. Czy można byłoby sobie wyobrazić, dzisiaj polski eksport, który rok w rok bije rekordy, bez inwestorów zagranicznych tylko na rodzimym kapitale i rodzimej gospodarce. Nie, to jest kompletna bzdura gdy ktoś tak twierdzi - mówił poseł Szejnfeld.

I dodał, że w Polsce nadal będą potrzebni inwestorzy zagraniczni. - Gospodarka się globalizuje, mamy do czynienia z internacjonalizacją przedsiębiorstw i gospodarek i trudno będzie rozgraniczać kto jest inwestorem zagranicznym a kto nie. Inwestorzy byli, są i będą potrzebni w każdej kategorii i dziedzinie, a polityka rozwojowa polski powinna tę potrzebę uwzględniać - mówił poseł.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego zwrócił uwagę, że samorząd lokalny robi wszystko aby ściągną inwestorów na swój teren. Wodzisław Śląski robi to we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- Jako samorząd od lat przygotowujemy misje handlowe, zabieramy naszych lokalnych inwestorów na konferencje, spotkania i to jest dla nich płaszczyzna do nawiązania partnerstwa - mówił Mieczysław Kieca.

Z podsumowania ubiegłego roku przez wodzisławskich inwestorów wynika, że dla najważniejszy jest eksport. Nie produkują na rynek lokalny. Dzięki temu firmy produkują na wszystkie rynki Europy Azji i świata.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

  • gangsta 2013-05-27 11:23:13
    Najlepiej, żeby polskie nieruchomości byly własnością Polaków, przynajmniej w kryzysie, kiedy ceny są tak niskie. Widzieliście co się dzieje w bazach Jartomu? Nie kojarzę kiedy po raz ostatni dochodziło do tylu przejęć. Jak to oceniacie?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA