PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

EEC: Inwestorzy zagraniczni w Polsce potrzebują stabilnego prawa

  • wnp.pl
  • 20 maj 2013 11:24

To dzięki inwestorom zagranicznym obecny w Polsce od początku transformacji ustrojowej, osiągnęliśmy taki wzrost gospodarczy i pozycję w Europie. Inwestorzy byli, są i będą potrzebni w każdej kategorii i dziedzinie, a polityka rozwojowa powinna tę potrzebę uwzględniać. Przez 20 lat zdobyli już zaufanie do naszego kraju ale nadal działania utrudnia im niestabilne prawo. Takie wnioski płyną z panelu "Inwestorzy zagraniczni w Polsce" zorganizowanego trzecia dnia V Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

REKLAMA

Poseł PO, Adam Szejnfeld zwrócił uwagę, że Polacy ambiwalentnie podchodzą do inwestorów zagranicznych, którzy inwestują w portfelowo w przedsięwzięcia usługowe czy produkcyjne. Oni w zasadzie są odbierani pozytywnie, ale jeśli jakiś zagraniczny inwestor kupuje firmę traktowaną jako dobro narodowe to jest prawie złodziejem.

- Ale tak na prawdę trudno sobie wyobrazić, aby kraj który przechodzi poważną transformację ustrojową, dopiero buduje swój kapitał, mógł sobie poradzić i budować konkurencyjność na przyszłość bez inwestorów zagranicznych. Z wielu oczywistych powodów chociażby z powodu kapitału, nowych technologii, wiedzy ale przede wszystkim z powodu rynków zbytu. Polska jako państwo odnosi spore sukcesy na arenie międzynarodowej, rozwijajmy się, modernizujemy i to w czasach światowego kryzysu. Ale przecież jednym z motorów eksport. Czy można byłoby sobie wyobrazić, dzisiaj polski eksport, który rok w rok bije rekordy, bez inwestorów zagranicznych tylko na rodzimym kapitale i rodzimej gospodarce. Nie, to jest kompletna bzdura gdy ktoś tak twierdzi - mówił poseł Szejnfeld.

I dodał, że w Polsce nadal będą potrzebni inwestorzy zagraniczni. - Gospodarka się globalizuje, mamy do czynienia z internacjonalizacją przedsiębiorstw i gospodarek i trudno będzie rozgraniczać kto jest inwestorem zagranicznym a kto nie. Inwestorzy byli, są i będą potrzebni w każdej kategorii i dziedzinie, a polityka rozwojowa polski powinna tę potrzebę uwzględniać - mówił poseł.

Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego zwrócił uwagę, że samorząd lokalny robi wszystko aby ściągną inwestorów na swój teren. Wodzisław Śląski robi to we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- Jako samorząd od lat przygotowujemy misje handlowe, zabieramy naszych lokalnych inwestorów na konferencje, spotkania i to jest dla nich płaszczyzna do nawiązania partnerstwa - mówił Mieczysław Kieca.

Z podsumowania ubiegłego roku przez wodzisławskich inwestorów wynika, że dla najważniejszy jest eksport. Nie produkują na rynek lokalny. Dzięki temu firmy produkują na wszystkie rynki Europy Azji i świata.

  • gangsta 2013-05-27 11:23:13
    Najlepiej, żeby polskie nieruchomości byly własnością Polaków, przynajmniej w kryzysie, kiedy ceny są tak niskie. Widzieliście co się dzieje w bazach Jartomu? Nie kojarzę kiedy po raz ostatni dochodziło do tylu przejęć. Jak to oceniacie?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA