PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ekolodzy chcą dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków

  • Autor: PAP
  • 19 mar 2013 13:43

Koalicja Klimatyczna jest zaniepokojona brakiem wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków - napisali ekolodzy w liście do premiera. Przypominają, że brak implementacji prawa UE spowoduje nałożenie na Polskę kar.

REKLAMA

"Koalicja Klimatyczna wyraża głęboki niepokój związany z ponadpółrocznym opóźnieniem w procesie implementacji do polskiego porządku prawnego postanowień dyrektywy 2010/31/UE ws. charakterystyki energetycznej budynków" - zaznaczyła organizacja w piśmie.

Dodano, że od czasu konsultacji społecznych i międzyresortowych w sprawie założeń do ustawy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków minął rok i nic nie wskazuje na to, aby rządowi udało się przedstawić gotowy projekt ustawy w pierwszym kwartale 2013 roku.

W Biuletynie Informacji Publicznej Rady Ministrów napisano, że odpowiedzialne za przygotowanie projektu, którego przyjęcie przez rząd zaplanowano na pierwszy kwartał 2013 roku, jest Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Koalicja przypomniała, że opóźnienie we wdrożeniu dyrektywy będzie skutkowało nałożeniem na Polskę kar finansowych, sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy euro dziennie. Jak dodano, brak ustawy o charakterystyce energetycznej budynków "stawia pod znakiem zapytania możliwość wykorzystania funduszy unijnych w perspektywie 2014-2020, z tak wielkim trudem wynegocjowanych przez premiera".

Według Koalicji Klimatycznej wolne tempo prac nad ustawą uniemożliwia także "uzyskanie korzyści gospodarczych, środowiskowych społecznych i politycznych, które mogłyby być następstwem wprowadzenia odpowiednich przepisów prawnych". Koalicja Klimatyczna zwróciła się do premiera z apelem o przyspieszenie rządowych prac nad projektem ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i jak najszybsze przekazanie go do prac w Sejmie.

Dyrektywa kładzie główny nacisk na podejmowanie skutecznych działań służących poprawie standardu energetycznego budynków. Ustawa ma wprowadzać m.in. obowiązek publicznego zamieszczania świadectwa charakterystyki energetycznej dla określonej grupy budynków użytkowanych przez dużą liczbę osób. Nowe prawo ma także wprowadzać regulacje dotyczące sytemu kontroli świadectw charakterystyki energetycznej oraz sprawozdań z przeglądów systemów grzewczych, klimatyzacji oraz kotłów.

Koalicja Klimatyczna jest porozumieniem 23 organizacji pozarządowych, których misją jest działanie w celu zapobiegania wywołanym przez człowieka zmianom klimatu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA